Cięcie jeżyn bezkolcowych w ogrodzie
Jeżyny są popularnymi owocami uprawianymi w przydomowych ogrodach i na działkach. Uprawiając jeżyny warto pamiętać o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych. Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest cięcie jeżyn. Na czym polega i kiedy należy je wykonać?
Cięcie jeżyn bezkolcowych
Uprawa jeżyn w ogrodzie nie należy do skomplikowanych. Dlatego warto znaleźć w ogrodzie miejsce chociaż na kilka krzewów, które wydadzą niezwykle smaczne i zdrowe owoce. Jeżyny są krzewami wieloletnimi owocującymi na pędach dwuletnich, co ma duże znaczenie podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. W uprawie jeżyn ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie. Prawidłowo wykonany zabieg cięcia wpływa korzystnie m.in. na prawidłowy wzrost i rozwój roślin oraz na ich właściwe owocowanie. Cięcie jeżyn należy dostosować do konkretnej odmiany, jaką mamy w ogrodzie.
Jak przycinać jeżynę bezkolcową? Jaki jest najlepszy termin cięcia jeżyn? Sposób, w jaki będą cięte krzewy jeżyn uzależniony jest od tego, na jakich pędach następuje kwitnięcie i owocowanie jeżyn.
Cięcie jeżyn bezkolcowych po posadzeniu
Po posadzeniu krzewy jeżyn przycina się wiosną (najlepiej w marcu). Jest to optymalny termin do przeprowadzenia zabiegu cięcia jeżyn. Rośliny przycina się w taki sposób, aby pozostawić pędy o długości 30 cm nad powierzchnią podłoża. Cięcie jeżyn po posadzeniu wzmacnia ich system korzeniowy. Oprócz tego korzenie wykazują wówczas znacznie szybszy wzrost i rozwój. Jest to spowodowane tym, że rośliny nie muszą odżywiać pędów (których długość w pełni sezonu wegetacyjnego może dochodzić do kilku metrów).
Dalsze zabiegi cięcia mają za zadanie poprawę wielkości i jakości uzyskiwanych owoców. Ważna jest także ich rola w ograniczenia ryzyka wystąpienia groźnych chorób grzybowych, które znacznie ograniczają potencjał plonotwórczy uprawianych jeżyn.
Cięcie krzewów jeżyn na owocowanie
Pierwszy zabieg związany z cięciem jeżyn, które plonują na pędach dwuletnich wykonuje się w lecie. Wówczas pędy, które osiągnęły długość ok. 2 m należy przyciąć, skracając im wierzchołki. Celem przeprowadzenia tej czynności jest pobudzenie jeżyn do rozkrzewiania się. Właśnie z pędów bocznych jeżyny w kolejnym sezonie wegetacyjnym będą wytwarzały owoce.
W kolejnym roku w okresie wiosennym wykonuje się cięcie głównego pędu na wysokość ok. 1,5 m. Z kolei pędy boczne należy skrócić do długości ok. 30-40 cm. Ich skrócenie doprowadzi do powstania pędów owoconośnych. Tak przeprowadzone cięcie jeżyn wpłynie korzystnie na wielkość i jakość plonów.
Znaczenie zabiegu cięcia jeżyn po owocowaniu
Kolejny zabieg cięcia jeżyn należy wykonać po przeprowadzonym zbiorze owoców. Cięcie jeżyn po owocowaniu polega na eliminacji pędów dwuletnich i w razie konieczności – również tych jednorocznych. Pędy jednoroczne przycina się w przypadku, kiedy jest ich zbyt dużo. Cięcie po owocowaniu ma ogromne znaczenie dla uprawy jeżyn, gdyż zapobiega nadmiernemu zagęszczeniu roślin. Dzięki temu możliwy jest odpowiedni ruch powietrza, co w dużym stopniu ogranicza ryzyko porażenia upraw jeżyn chorobami pochodzenia grzybowego.
Do najgroźniejszych chorób grzybowych porażających jeżyny zalicza się: zamieranie pędów jeżyn, szarą pleśń, rdze, wertycyliozę oraz antraknozę jeżyny. Cięcie jeżyn po owocowaniu ma na celu nie tylko poprawę owocowania. Jest również zabiegiem profilaktycznym ograniczającym ryzyko wystąpienia wyżej wymienionych chorób.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!