Ogród

Żywopłot w ogrodzie, czyli żywa ściana

5/5 - (2 votes)

Żywopłot to nic innego jak „ściana” roślin, którą możemy posadzić wokół naszego ogrodu lub działki. Żywopłot w ogrodzie pełni wiele funkcji. Co warto o nim wiedzieć? Jakie są jego podstawowe funkcje? Jak i kiedy należy go przycinać?

 

Żywopłot w ogrodzie

Żywopłot definiujemy dosłownie jako żywy płot, gdyż tworzą go żywe rośliny. Może rosnąć w ogrodzie przez wiele lat. Żywopłot w ogrodzie spełnia wiele funkcji. Pełni on podobne funkcje do np. drewnianych płotów lub murków, które tworzymy wokół swoich domów lub ogrodów. Tworzy się go poprzez krzewy lub drzewa w dość zwartym szpalerze. Każdy żywopłot powinien być regularnie przycinany do określonej postaci. Żywopłot pełni trzy podstawowe funkcje w ogrodzie.

Znaczenie żywopłotu w ogrodzie

Najważniejsza jest funkcja ochronna, ozdobna i użytkowa. Funkcja ochronna żywopłotu polega na ochronie działki lub ogrodu przed wejściem na jego teren niechcianych zwierząt lub innych niepożądanych gości. Ponadto chroni on ogród i znajdujące się w nim uprawy i drzewka oraz krzewy owocowe przed wiatrem, zbyt dużym promieniowaniem słonecznym oraz hałasem i zanieczyszczeniami. Żywopłoty wiecznie zielone pozawalają na utrzymanie swojej funkcji przez okres 12 miesięcy.

żywopłot w ogrodziefot.: Owned by the author
Najważniejsza jest funkcja ochronna, ozdobna i użytkowa żywopłotu.

Funkcja ozdobna żywopłotu w ogrodzie polega na utrzymaniu odpowiednich walorów estetycznych oraz dekoracyjnych w ogrodzie i w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Funkcję tę pozwalają spełnić ozdobne kwiaty i liście. Żywopłoty ozdobne to najczęściej żywopłoty zimozielone i obwódkowe.

Kolejną funkcją żywopłotu jest dostarczanie pożytku pszczelego lub karmy. Ten rodzaj żywopłotów jest dość rzadko spotykany. Przykładem żywopłotów użytkowych mogą być żywopłoty, które tworzy morwa biała lub niektóre odmiany wierzb oraz żywopłoty utworzone z miododajnych krzewów.

Rodzaje żywopłotów

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje żywopłotów. Żywopłot w ogrodzie może być formowany (cięty) lub naturalny – nieformowany (szpaler). Żywopłot formowany nie zajmuje zbyt dużo miejsca i można nadawać mu dowolne kształty. Na taki żywopłot najlepiej nadają się modrzewie europejskie, cisy pospolite czy też jałowce chińskie. Z kolei żywopłot naturalny wymaga sporo wolnego miejsca. Najczęściej rośnie on w sposób niekontrolowany. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się rośliny kosodrzewiny, sosna czarna lub świerk serbski.

Jak i kiedy przycinać żywopłot?

Cięcie żywopłotu pozwala uzyskać roślinom właściwą formę oraz zagęszczenie. Zabieg cięcia zapewnia intensywny wzrost i dobre rozkrzewianie żywopłotu. Cięcie żywopłotu wykonuje się systematycznie. Cięcie młodych roślin tworzących żywopłot można wykonać już w okresie wczesnej wiosny, gdy ustąpią przymrozki. Rośliny tworzące żywopłot w ogrodzie przycina się wówczas na wysokości ok. 30 cm.

żywopłot w ogrodziefot.: Owned by the author
Cięcie żywopłotu pozwala uzyskać roślinom właściwą formę oraz zagęszczenie.

W kolejnych sezonach usuwa się od kilku do nawet 30 cm nowych przyrostów każdego roku. Optymalnym terminem cięcia żywopłotu jest okres od marca do kwietnia. Kolejne cięcie można przeprowadzić w sierpniu. Przed zimą nie powinno wykonywać się zabiegu cięcia żywopłotu, gdyż pobudzone do wzrostu pędy mogą przemarznąć już przy pierwszych spadkach temperatur.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)