Medycyna naturalnaZiołolecznictwo

Uprawa ziół w domu – jakie zioła i przyprawy ziołowe uprawiać w domu?

5/5 - (16 votes)

Nie każdy z nas ma możliwość własnej uprawy ziół w przydomowym ogródku lub na działce. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na zakupy w warzywniaku czy supermarkecie. Zioła i przyprawy ziołowe można bez problemu uprawiać w domu. Uprawa ziół w domu jest szczególnie wygodną metodą, ponieważ mamy je zawsze pod ręką, gdy są nam potrzebne.

Dlaczego warto uprawiać zioła w domu?

Nie ma lepszej przyprawy w kuchni niż świeże zioła. Nie zastąpią ich nigdy te sprzedawane w torebkach.  Świeże zioła nie tylko wzbogacają smak wielu potraw, są źródłem cennych witamin, ale również mają właściwości lecznicze. Warto mieć je zawsze pod ręką – zarówno jeśli chodzi o kuchnię, jak i nasze zdrowie. Zioła można uprawiać w ogródku, jednak jeśli nie mamy takiej możliwości bez problemu możemy również uprawiać zioła w domu. Uprawa ziół w domu nie jest trudna – większość gatunków bez problemu poradzi sobie w doniczkach – nie wymagają bardzo szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych wystarczy zapewnić im regularny dostęp do wody i światła. Zioła można uprawiać z nasion lub z rozsady. Można kupić również gotowe doniczki większych roślin w sklepie ogrodniczym, jednak należy zwrócić szczególną uwagę na ich stan i kondycję – często są przesuszone, przelane, połamane lub chore.

Jak uprawiać zioła w domu?

Zioła można uprawiać na balkonie, tarasie lub na parapecie. Poradzą sobie ponadto również w innych miejscach mieszkania, jeśli zapewnimy im niezbędne warunki do wzrostu (regularne podlewanie i dostęp do światła).  Do uprawy ziół w domu najlepiej wybrać większe i cięższe doniczki lub skrzynie, które nie będą się przewracały pod wpływem wiatru. Powinny mieć duże otwory na dnie. Zioła możemy sadzić pojedynczo, lub po kilka gatunków w większej doniczce (nie sadzimy jednak ziół zbyt gęsto – zwłaszcza takich, które mocno się rozrastają np. mięta, szałwia czy oregano!).  Do uprawy ziół w domu najlepiej sprawdzi się podłoże ogrodnicze warzywne, ale poradzą sobie również na uniwersalnej ziemi ogrodowej. Ważne aby ziemia była świeża, żyzna i przepuszczalna. Na dnie doniczki powinien znaleźć się ponadto drenaż – np. z niewielkich kamyczków.

uprawa ziół w domufot.: Photo by Emile-Victor Portenart on Unsplash

Jakie zioła i przyprawy ziołowe można uprawiać w domu?

Wiele gatunków ziół nadaje się do uprawy w domu. Najlepiej postawić na te, które szczególnie lubimy i używamy w dużych ilościach.

Bazylia

Roślina jednoroczna. Lubi stanowiska mocno nasłonecznione i wilgotną ziemię. Jest delikatna, dość wymagająca, silnie się rozgałęzia. Najlepiej sadzić ją dość płytko i rzadko. Nie lubi przelewania.

Koper

Roślina jednoroczna. Sprawdzi się na stanowiskach o dobrym nasłonecznieniu, jednak powinny być osłonięte od wiatru. Może być wysiewany kilka razy w roku, jest łatwy w uprawie.

Kolendra

Roślina jednoroczna. Lubi słoneczne stanowiska i żyzne podłoże, jest odporna na niewielki niedobór wody.  Idealnie sprawdzi się na parapecie. Dorasta nawet do 80 cm, ale liście obrywamy dopiero gdy roślina dorośnie do 15 cm..

Mięta

Roślina wieloletnia. Rośnie na stanowiskach zacienionych, na podłożu żyznym i wilgotnym. Możemy hodować ją z sadzonek lub bezpośrednio z nasion.

Rozmaryn

Roślina wieloletnia. Nie lubi przelewania, potrzebuje stanowiska dobrze nasłonecznionego i spulchnionej, dobrze przepuszczalnej ziemi, a także dobrego drenażu w doniczce. Najłatwiej hodować go z gotowych sadzonek, jednak możliwa jest również uprawa z nasion.

Tymianek

Roślina wieloletnia. Najlepiej rośnie na dobrze nasłonecznionych stanowiskach i dobrze przepuszczalnym podłożu. Nie lubi wilgoci – podlewamy go rzadziej niż inne zioła. Sprawdzi się do uprawy w pomieszczeniach zamkniętych – np. w kuchni.

Estragon

Roślina wieloletnia. Lubi stanowiska słoneczne. Wymaga regularnego przerywania i dodatkowego przycinania jesienią.

Majeranek

Roślina jednoroczna lub dwuletnia. Dobrze rośnie na stanowiskach mocno nasłonecznionych, w żyznej glebie.

Lubczyk

Roślina wieloletnia. Potrzebuje umiarkowanego podlewania i dość obfitego nawożenia.

Melisa

Roślina wieloletnia. Łatwiej hodować ją z sadzonek. Może dorastać nawet do 1 m wysokości.

Szczypiorek

Roślina wieloletnia. Ma minimalne wymagania. Najlepiej sobie radzi na wilgotnym podłożu i w miejscu zacienionym.

Szałwia

Roślina wieloletnia. Rośnie na stanowiskach mocno słonecznych. Najlepiej przycinać ją po kwitnieniu. Jest odporna na niskie temperatury, jednak w zimniejszych miesiącach lepiej trzymać ją w domu. Lubi suchą glebę – nie trzeba jej często podlewać.

Oregano

Roślina wieloletnia. Sadzimy ją bardzo płytko – wczesną wiosną. Nie lubi przelewania, potrzebuje dobrego nasłonecznienia. Jest odporna na niskie temperatury, jednak nie toleruje wiatru i za dużego zagęszczenia. Dorasta nawet do 70 cm.

Zielona pietruszka

Roślina dwuletnia. Łatwa w hodowli. Lubi miejsca nasłonecznione i lekko zacienione – dobrze rośnie na parapecie. Najlepiej rośnie na podłożach żyznych i wilgotnych. Kiepsko radzi sobie z przeciągami i zimnem, dlatego jeśli uprawiamy ją na balkonie, należy przenieść ją do mieszkania na jesień i zimę.

Uprawa ziół w domu – na co zwrócić uwagę?

Stanowisko

Musimy pamiętać, że zdecydowana większość ziół potrzebuje stanowiska słonecznego lub lekkiego półcienia. Idealne będą zatem balkony i parapety wychodzące na południe, południowy-zachód i południowy-wschód. Zioła, którym nie zapewnimy dostatecznej ilości światła co prawda przeżyją, ale będą zdecydowanie mniej aromatyczne, ponadto będą wyciągać się do słońca i kiepsko kwitnąć. Ważne również, aby zioła w doniczkach regularnie obracać – zapewni to równomierny dostęp do światła wszystkim częściom rośliny. Większość ziół lubi świeże powietrze, jednak należy je bezwzględnie chronić przed przeciągami i gwałtownymi zmianami temperatury.

Podlewanie

Ziemia w doniczkach przesycha zdecydowanie szybciej niż ziemia ogrodowa, dlatego należy zapewnić ziołom domowym regularny dostęp do wody – inaczej będą szybko więdnąć i usychać. Musimy jednak pamiętać, aby nie przelewać ziół za mocno – nadmiar wody może w niektórych przypadkach okazać się bardziej szkodliwy niż chwilowy niedobór. Zioła w doniczkach podlewamy wodą odstaną w konewce – najlepiej jeśli stoi przynajmniej dobę. Jednorocznym ziołom uprawianym w domu zwykle nie jest potrzebne dodatkowe nawożenie, jednak jeśli posiadamy zioła wieloletnie dobrze jest zasilić je Biohumusem.

Przycinanie

Aby zioła balkonowe i parapetowe prawidłowo rosły należy je regularnie przycinać (dlatego sadzimy te zioła, które lubimy i których używamy najczęściej). Przycinanie nie tylko zapobiega nadmiernemu rozrastaniu się ziół, ale korzystnie wpływa na krzewienie i zapobiega zawiązywaniu się nasion. Najlepiej przycinać zioła przed południem – w dni słoneczne.

Zimowanie

Wieloletnie zioła uprawiane w domu należy koniecznie zabezpieczyć przed mrozem. Może pomóc nam w tym styropian, kora lub biała agrowłóknina.

Kiedy sadzić zioła w domu?

Jeśli nie mamy ogródka przydomowego lub działki zioła możemy sadzić w domu przez cały rok. Najlepszym czasem na zakładanie domowego zielnika jest oczywiście początek wiosny, jednak jeśli zależy nam na świeżych ziołach w zimie możemy wysiać je np. latem.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Agnieszka Matuszewska

Zawsze staram się być jak najbliżej natury i to z niej czerpać siłę. Uwielbiam zwierzęta, kocham zieleń, wolną przestrzeń i kontakt z przyrodą. Jestem mgr Biotechnologii. Interesuję się zdrowym odżywianiem i medycyną naturalną. Zdając sobie sprawę z tego jak wygląda dzisiejszy przemysł, staram się wszystko (co jestem w stanie) przygotowywać sama, z naturalnych składników - od uprawy własnych warzyw począwszy, po wyrób wędlin, kosmetyków, środków czystości. Kocham gotować. Cały czas uczę się medycyny naturalnej i ziołolecznictwa. W wolnych chwilach poszerzam również swoje umiejętności w tematyce rękodzieła i DIY. Prywatnie, jestem mamą dwóch cudownych, pełnych energii maluchów, w których chcę zaszczepić miłość do natury.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)