Siew nasion w kwietniu
Kwiecień zazwyczaj jest miesiącem ciepłym, dlatego też warto wówczas rozpocząć wysiew nasion wielu gatunków roślin wprost do gruntu. Siew nasion w kwietniu jest o wiele łatwiejszym sposobem uprawy warzyw niż produkcja rozsady.
Siew nasion w kwietniu
Jakie nasiona siać na wiosnę? Siew nasion w kwietniu obejmuje rośliny większości gatunków warzyw. Pierwsza połowa kwietnia to najodpowiedniejszy czas na wysiew nasion grochu, pietruszki korzeniowej oraz cebuli. Jeżeli warunki atmosferyczne uniemożliwiły wysiew chrzanu oraz karpy rabarbaru w marcu, można to zrobić właśnie na początku kwietnia.
Oprócz tego przez cały okres kwietnia wysiewać można koper ogrodowy, pietruszkę naciową oraz odmiany wczesne i średnio wczesne warzyw takich, jak: marchew, rzodkiew i rzodkiewka, rzeżucha ogrodowa, rukola oraz szpinak. Rzodkiewkę i rzeżuchę najlepiej wysiewać, stosując odstępy 1- lub 2-tygodniowe. Umożliwi to osiągnięcie zbiorów w różnym terminie.
W drugiej połowie kwietnia wysiewa się nasiona średnio późnych odmian marchwi oraz buraka ćwikłowego. Wysiewa się również nasiona pora i skorzonerę.
Siew nasion na rozsadniku
Rozsadnik jest wydzielonym zagonem o niedużej wielkości, służącym do przygotowania rozsady wielu gatunków warzyw oraz ziół. Rozsadnik na działce czy też w ogrodzie wykorzystuje się do przygotowania rozsady warzyw, które nie są uprawiane z siewu bezpośrednio do gruntu. Rozsadnik najlepiej przygotować w miejscu ciepłym, nasłonecznionym, które jest osłonięte od wiatru.
Na rozsadniku warto wysiać nasiona kapusty białej, czerwonej oraz kalarepy. To najlepszy czas na wysiew kapusty pekińskiej oraz brukselki. Na rozsadniku wysiewamy także nasiona odmian średnio późnych oraz późnych sałaty. W kwietniu rozpoczyna się również produkcję rozsady kukurydzy cukrowej.
Kwietniowy siew roślin przyprawowych
Kwiecień to miesiąc, w którym wysiewa się rośliny przyprawowe (jednoroczne). Siew nasion w kwietniu obejmuje w tym przypadku rumianek, kminek, cząber, majeranek, kolendrę oraz koper. Oprócz tego wysiewa się również rośliny przyprawowe wieloletnie, do których zalicza się m.in. szczypiorek, miętę, lubczyk oraz szałwię. Wiele ziół można rozmieścić pomiędzy warzywami, ponieważ mają one korzystny wpływ na wzrost i rozwój rosnących w bezpośrednim sąsiedztwie gatunków warzyw.
Przykładowo szałwia wpływa korzystnie na marchew, a cząber ma pozytywny wpływ na cebulę. Koper wykazuje korzystne działanie w stosunku do sałaty czy też buraków.
Na co warto jeszcze zwrócić uwagę w kwietniu?
Na grządkach warto zwrócić szczególną uwagę na rosnące truskawki i poziomki. Szczególnie ważne jest usuwanie starych oraz uschniętych liści. Między rzędami należy wzruszyć glebę – pomiędzy znajdującymi się w niej roślinami. Truskawki i poziomki należy systematycznie podlewać. Chociaż kwiecień jest najczęściej miesiącem, który przynosi każdemu z nas pracowity początek wiosny, jednak dłuższe i ciepłe dni z pewnością wynagrodzą nam trud pracy.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!