Ekologiczny domOgródUprawa warzyw

Rzeżucha ogrodowa – uprawa i pielęgnacja

5/5 - (2 votes)

Rzeżucha ogrodowa to łatwe w uprawie warzywo, które często wysiewamy w domach przed Wielkanocą. Może być uprawiana również w ogrodach oraz na tarasach i balkonach. To roślina z rodziny kapustowatych, która stanowi idealną ozdobę wielkanocnego stołu, a przy okazji stanowi bogate źródło cennych składników odżywczych. Jak wygląda uprawa rzeżuchy ogrodowej?

Rzeżucha ogrodowa – charakterystyka rośliny

Rzeżucha jest rośliną ozdobną i przyprawową. Posiada owłosione lub nagie pędy oraz odziomkowe liście, które wyrastają z łodygi skrętolegle. Owocem rzeżuchy ogrodowej jest łuszczyna, która zawiera spłaszczone nasiona. Rzeżucha ogrodowa jest bogatym źródłem witaminy C, a także witamin A, B, PP i K oraz soli mineralnych, wapnia, magnezu oraz żelaza. Roślina ta nadaje potrawom aromatu i podkreśla ich smak. Idealnie nadaje się jako dodatek do sałatek, zup warzywnych, sosów, a także past serowych i jajecznych. Możemy nią także posypać kanapki.

rzeżucha ogrodowa uprawafot.: Photo by Katerina Pavlyuchkova on Unsplash
Rzeżucha ogrodowa jest bogatym źródłem witaminy C.

Rzeżucha polecana jest osobom z niedoczynnością tarczycy. Jej spożywanie obniża poziom cukru we krwi, a także wspomaga pracę trzustki. Ma również właściwości moczopędne, dlatego też może być wykorzystywana pomocniczo w leczeniu chorób nerek. Rozmnażanie rzeżuchy ogrodowej możliwe jest jedynie z siewu bezpośredniego. Uprawa rzeżuchy ogrodowej możliwa jest zarówno w domu, jak również w ogrodzie. Gdy urośnie, ścinamy jej łodyżki na wysokość ok. 6 cm, najlepiej od razu ją spożywając.

Uprawa rzeżuchy ogrodowej

Roślina ta może dorastać do wysokości nawet 60 cm, wytwarzając kwiaty i owoce koloru białego lub jasnoróżowego. Każdy owoc zawiera 2 nasiona. Rzeżuchę ogrodową możemy uprawiać przez cały rok z siewu w domu, jak również w przydomowych ogrodach, działkach, na balkonach lub tarasach od marca do września. Nasiona rzeżuchy z powodzeniem możemy wysiewać zarówno do ziemi, jak również na talerzyku z watą, ligniną lub gazą.

rzeżucha ogrodfot.: Owned by the author
W celach spożywczych rzeżuchę powinniśmy wysiewać na talerzyk lub podstawkę z watą, gazą lub ligniną.

W ziemi rzeżucha najczęściej uprawiana jest w celach ozdobnych. Rzeżucha ogrodowa urośnie na każdym podłożu, jednak najlepiej do tego celu nadaje się podłoże przeznaczone do wysiewu nasion. Z kolei w celach spożywczych rzeżuchę powinniśmy wysiewać na talerzyk lub podstawkę z watą, gazą lub ligniną. Wówczas otrzymamy czyste rośliny. W uprawie domowej rzeżuchę najczęściej ścinamy nożyczkami.

Rzeżucha ogrodowa – jak uprawiać?

Domowa uprawa rzeżuchy ogrodowej możliwa jest w temperaturze pokojowej, a na balkonie lub w ogrodzie będzie rosła już w temperaturze powyżej 10°C. Pielęgnacja rzeżuchy ogrodowej ogranicza się do regularnego podlewania, a w ogrodzie dodatkowo do odchwaszczania, ponieważ roślina ta nie lubi suszy i nie toleruje chwastów. Nasionom rzeżuchy powinniśmy zapewnić stale wilgotne podłoże. Najlepiej do tego celu wykorzystać spryskiwacz, przy pomocy którego regularnie zraszamy wysiane nasiona rzeżuchy. Nasiona spryskujemy nawet 2 razy dziennie, aby podłoże przez cały czas były wilgotne. Talerzyk z rzeżuchą ogrodową umieszczamy na słonecznym parapecie.

Pielęgnacja rzeżuchy

Uprawiając rzeżuchę ogrodową w słonecznym miejscu, powinniśmy pamiętać o codziennym obracaniu jej inną stroną do światła. Dzięki temu unikniemy wyciągania się siewek. Podlewając rzeżuchę powinniśmy pamiętać, aby rośliny nie stały w wodzie, ponieważ wówczas mogą zacząć gnić lub pleśnieć.

uprawa rzeżuchy ogrodowejfot.: Photo by Devi Puspita Amartha Yahya on Unsplash
Rozmnażanie rzeżuchy ogrodowej możliwe jest jedynie z siewu bezpośredniego.

W przypadku uprawy rzeżuchy w ogrodzie powinniśmy pamiętać, aby nie uprawiać jej na stanowiskach ciemnych i mokrych, ponieważ może zgnić lub spleśnieć. Rzeżuchy nie powinniśmy uprawiać w monokulturze ani po innych warzywach kapustowatych. Rzeżucha ogrodowa nie wymaga nawożenia.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)