Domowe kosmetyki naturalne – poradnik początkującego
Domowa produkcja kosmetyków naturalnych na użytek własny i najbliższych to wspaniała zabawa i ekscytujące wyzwanie, które wciąga. Poradnik początkującego. to kompendium podstawowych informacji, które powinieneś poznać, zanim zaczniesz produkować domowe kosmetyki naturalne.
Produkując kosmetyki w domu pamiętaj o higienie
Domowa produkcja kosmetyków to świetna zabawa, należy jednak pamiętać o zachowaniu zasad higieny. Jest to najbardziej podstawowa zasada, której należy bezwzględnie przestrzegać. Pamiętaj, że chodzi tu o Twoje zdrowie. Przed rozpoczęciem pracy przy tworzeniu własnych, domowych kosmetyków naturalnych przygotuj sobie czyste stanowisko pracy. Zadbaj o czyste pojemniki, naczynia i powierzchnię roboczą. Wyparz pojemniczki na gotowe kosmetyki naturalne. Zwiąż włosy, umyj ręce. Dobrym pomysłem będą również rękawiczki, fartuszek. Wszystko nie musi być oczywiście sterylne, ale warto, by było czyste. To jak przy gotowaniu – nie będziesz przecież kroić na brudnej desce i mieszać zupy brudną łyżką, prawda? Produkując kosmetyki naturalne w domu koniecznie zadbaj o higienę. Czyste środowisko pracy to dłużej świeże kosmetyki naturalne!
Uważaj na alergie – domowe kosmetyki naturalne również mogą uczulać
Pamiętaj, że wszystko może uczulać. Zioła, olejki eteryczne, miód, półprodukty. Alergie nie biorą się wyłącznie z chemii dodawanej do kosmetyków drogeryjnych. Może uczulić Cię również składnik naturalny. Jeśli dodajesz jakiś składnik po raz pierwszy i masz skłonność do reakcji uczuleniowych, koniecznie sprawdź reakcję swojej skóry i wykonaj próbę uczuleniową. Każdy marzy o kremie pachnącym truskawkami – ale nikt nie chce czerwonej, truskawkowej wysypki. Zasadą kosmetyków naturalnych jest bezpieczeństwo i nieszkodliwość dla zdrowia. Uważaj na alergeny, które mogą Cię uczulać. Pamiętaj ponadto, że niektóre składniki kosmetyków naturalnych mogą wywoływać podrażnienia w konkretnych warunkach – np. kiedy wystawimy je na działanie promieni słonecznych. Tworząc domowe kosmetyki naturalne kieruj się potrzebami swojej skóry – nie wszystko, co dobre dla Twojej koleżanki, będzie dobre dla Ciebie.
Domowe kosmetyki naturalne? Postaw na minimalizm!
Im mniej – tym lepiej. Jeśli chcesz produkować kosmetyki naturalne w domu, postaw na minimalizm. Zacznij od prostych receptur, które składają się z kilku podstawowych składników. Nie musisz na początku swojej przygody z domowymi kosmetykami naturalnymi stać się biochemikiem-ekspertem. Pamiętaj również by nie mieszać wielu różnych składników ze sobą – może przynieść to odwrotny skutek, niż zamierzany.
Nie produkuj na zapas – uważaj na świeżość półproduktów i gotowych kosmetyków naturalnych
Tu znów jak z gotowaniem – postaw na świeżość. Produkując domowe kosmetyki naturalne wybieraj wyłącznie świeże składniki i półprodukty. Nie kupuj składników na zapas, by wykorzystać je za pół roku. Koniecznie zwróć uwagę na daty ważności stosowanych składników. Pamiętaj ponadto, że domowe kosmetyki naturalne nie będą tak trwałe, jak te kupione w sklepie. Przede wszystkim dlatego, że nie dodajemy do nich substancji konserwujących (lub dodajemy je w niewielkich ilościach). Przygotowane w domu kosmetyki naturalne zużywaj na bieżąco i właściwie przechowuj (np. w lodówce, w ciemnych pojemnikach).
Baw się i eksperymentuj – domowa produkcja kosmetyków naturalnych powinna być frajdą!
Pamiętaj, że przygoda z domowymi kosmetykami naturalnymi ma być przede wszystkim zabawą! Nastaw się pozytywnie i oddaj się tej czynności w 100%. Kosmetyki produkowane w domu mają jeden składnik, którego nie znajdziesz nawet w najdroższych, markowych kosmetykach. Serce. Nie ma większej frajdy, niż przygotowanie własnego kremu czy peelingu, który idealnie pasuje do Twojej skóry! Produkcja kosmetyków naturalnych w domu daje mnóstwo satysfakcji! Ciesz się nią i niech stanie się Twoim inspirującym hobby, do którego będziesz chętnie powracać.
Cierpliwość, dokładność i pokora – przy domowych kosmetykach naturalnych to podstawa!
Umówmy się – nie zawsze wyjdzie Ci perfekcyjny kosmetyk. Przygotuj się na porażki. Wiesz ile czasu zajmuje producentom opracowanie idealnej receptury kosmetyku, który zostanie wprowadzony do sprzedaży? Nie od razu Rzym zbudowano! Próbuj różne receptury, zmieniaj je, eksperymentuj, baw się! Ucz się na błędach i wyciągaj z nich wnioski! Domowe kosmetyki naturalne wymagają cierpliwości, dokładności i pokory – warto spróbować!