OgródUprawa owocówUprawa warzyw

Jesienne nawożenie kompostem

5/5 - (17 votes)

Jesień to odpowiedni moment na poprawę struktury gleby i właściwe przygotowanie podłoża do kolejnego sezonu. Miesiące październik i listopad będą idealnym momentem na jesienne nawożenie kompostem.

Terminy stosowania kompostu w ogrodzie

Kompost w przydomowych ogrodach oraz na działkach możemy stosować przez cały rok, z wyjątkiem zimy. Jednak optymalnym terminem nawożenia kompostem jest wiosna (okres od kwietnia do czerwca) oraz jesień. Jesień w ogrodzie jest równie pracowitym okresem jak wiosna. Zbiory warzyw i owoców zajmują wiele czasu, jednak nie powinniśmy zapomnieć również o nawożeniu. Październik i listopad to idealny czas na jesienne nawożenie kompostem.

nawożenie kompostem jesieniąfot.: Owned by the author

Utrzymująca się w tym okresie wilgoć w glebie sprzyja równomiernemu rozpuszczaniu składników pokarmowych w podłożu. Jesień to także dobry czas na wykorzystanie na wpół przerobionego kompostu. Dzięki ujemnym temperaturom znacznie łatwiej ulegnie on rozkładowi na wiosnę, zapewniając jednocześnie późniejszym odmianom warzyw ochronę przez niskimi temperaturami. Powinniśmy pamiętać, że dojrzały kompost ma barwę ciemnobrunatną i jednolitą strukturę sypkiej gleby. Nie powinno być w nim również dżdżownic.

Jesienne nawożenie kompostem warzywnika

Jeśli podłoże w ogrodzie będziemy nawozić późną jesienią, wówczas na wiosnę będzie ono odpowiednio przygotowane pod uprawę warzyw. Wówczas nie będzie konieczności planowania zabiegu nawożenia po zimie. Jesienne nawożenie kompostem najlepiej przeprowadzić w czasie przekopywania gleby. Wówczas część składników zostanie umieszczona na odpowiedniej głębokości w glebie w miejscu, gdzie rozwijać się będzie główna masa korzeni uprawianych roślin. Dzięki temu makro- oraz mikroelementy z podłoża będą bardzo dobrze przyswajalne przez rośliny wiosną. W miejscach, gdzie planujemy warzywnik, po wcześniejszym rozrzuceniu nawozu przekopujemy go z ziemią na głębokość 20 cm. Następnie pozostawiamy w ostrej skibie aż do wiosny. Wówczas w okresie zimy pod wpływem ujemnych temperatur i działania wody ziemia pokruszy się i przybierze pulchną oraz gruzełkowatą formę, która sprzyjać będzie wiosennemu rozwojowi roślin.

Jesienne nawożenie kompostem na grządkach, wokół roślin wieloletnich i na trawniku

Kompost jest nawozem w pełni bezpiecznym i możemy stosować go bez ograniczeń, ponieważ nie ma możliwości przenawożenia tym naturalnym nawozem organicznym. W bezpośrednim kontakcie z systemem korzeniowym lub pędami roślin kompost nie spowoduje ich poparzenia. W przypadku grządek i roślin wieloletnich znajdujących się w naszych ogrodach i działkach powinniśmy rozłożyć go w warstwach od 2 do 5 cm. Następnie musimy wymieszać go z podłożem.

jesienne nawożenie kompostem krzewówfot.: Owned by the author

W przypadku wykorzystania kompostu pod rabaty jesienne kompost zapewni ochronę korzeniom przed ujemnymi temperaturami. Jeśli chodzi o trawniki, możliwe jest zarówno ich wiosenne, jak również jesienne nawożenie kompostem. Jesienne nawożenie trawnika kompostem polega na równomiernym rozprowadzeniu grabiami 1-2 centymetrowej warstwy nawozu na całej powierzchni trawnika w dawce 20-40 kg na 10 m2.

Do czego jeszcze możemy wykorzystać świeży kompost jesienią?

Kompost możemy wykorzystać również jako mulcz, czyli okrywę ochronną gleby, która rozkładana jest na powierzchni podłoża w celu ograniczenia działania niekorzystnych warunków zewnętrznych, w tym niskich temperatur. Obecność kompostu jako warstwy mulczu ograniczy również rozwój chwastów, a także straty wody w wyniku spowolnienia procesu parowania. Ponadto wzbogaci podłoże w cenne marko- oraz mikroelementy poprzez stopniowy rozkład. Jeśli nie posiadamy kompostownika, warto założyć go jesienią. Dzięki niemu nie zmarnują się żadne resztki organiczne po zakończeniu jesiennych porządków w ogrodzie. Na kompost przeznaczyć będziemy mogli zarówno skoszoną trawę, jak również drobne gałązki drzew. Wykorzystać będziemy mogli także resztki owoców i warzyw bez objawów chorobowych.

Korzyści z jesiennego nawożenia kompostem

Wykorzystywanie kompostu do nawożenia oznacza wiele korzyści dla naszych ogrodów. Przede wszystkim kompost użyźnia podłoże, stanowiąc cenne źródło substancji organicznej, w tym makro- i mikroelementów. Zwiększa pojemność sorpcyjną gleb lekkich oraz wzmacnia strukturę gleb ciężkich. Poprawia właściwości fizykochemiczne podłoża, a także wpływa korzystnie na życie biologiczne gleby. Kompost na pozytywny wpływ m.in. na rozwój mikroflory.

jesienne nawożenie drzew owocowychfot.: Owned by the author

Stosowanie kompostu w ogrodzie wpływa pozytywnie na rośliny poprzez zmniejszenie ich podatności na choroby i działanie organizmów szkodliwych. Wiąże się z tym m.in. ulepszenie gleby, uaktywnienie przemian materii poprzez substancje organiczne i antybiotyczną ochronę roślin w wyniku działania próchnicy. Następstwem stosowania kompostu w ogrodzie z pewnością będą długo wyczekiwane, wysokie plony w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

 

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)