OgródRośliny ozdobne

Forsycja – uprawa, pielęgnacja, wymagania

5/5 - (5 votes)

Forsycja to średniej wielkości krzew należący do rodziny oliwkowatych, który kwitnie wczesną wiosną. Charakterystyczne dla forsycji jest kwitnienie jeszcze przed rozwojem liści. W Polsce najczęściej spotykana jest forsycja pośrednia oraz forsycja zwisająca. Jak wygląda uprawa forsycji?

Forsycja – właściwości

Kwiaty forsycji stanowią cenny surowiec leczniczy, ponieważ posiadają flawonoidy, saponiny oraz lignany, które mają korzystny wpływ na nasz organizm. Część flawonoidów wykazuje działanie przeciwutleniające oraz wzmacniające naczynia krwionośne. Jedną z najcenniejszych substancji, jaką zawierają kwiaty forsycji jest rutyna. Obecne w kwiatach flawonoidy ograniczają przedwczesne starzenie się skóry, a także chronią nasz organizm przed chorobami.

właściwości forsycjifot.: Owned by the author
Kwiaty forsycji stanowią cenny surowiec leczniczy.

Kwiaty forsycji zawierają również kwercetyny, które działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Ponadto kwiaty forsycji są jadalne, dlatego też stanowią cenny dodatek do kanapek oraz sałatek. Wyciągi z forsycji obniżają również poziom cukru we krwi, a także wykazują działanie przeciwzapalne, rozkurczowe oraz uspokajające.  

Wymagania klimatyczno-glebowe forsycji

Forsycja to krzew ozdobny, który cieszy się bardzo dużą popularnością zarówno w przydomowym ogrodzie oraz na działce, jak również w parkach oraz na terenach zielonych. Forsycja jest krzewem wymagającym lekkiego, żyznego i wilgotnego podłoża. Najlepiej rośnie na stanowiskach o pH od 6,8 do 7,7. Forsycja ma płytki system korzeniowy, dlatego też podczas suszy wymaga nawadniania. Regularne nawadnianie jest szczególnie ważne w przypadku młodych krzewów. Bardzo dobrze radzi sobie w miejscach dobrze nasłonecznionych, które są osłonięte od działania wiatru. Nie zaleca się uprawy forsycji na stanowiskach mocno wapiennych oraz mających zdolność do gromadzenia dużych ilości wody.

Termin kwitnienia forsycji

Forsycja jest najwcześniej kwitnącym krzewem ozdobnym, który sygnalizuje nadejście wiosny. Jej kwiaty ukazują się na pędach jeszcze przed rozwinięciem się na nich liści. Część odmian forsycji zakwita już w drugiej połowie marca, z kolei przy sprzyjających warunkach forsycja może zakwitać już na początku marca. Termin kwitnienia forsycji uzależniony jest przede wszystkim od warunków atmosferycznych, z jakimi mamy do czynienia na początku wiosny.

forsycja termin kwitnieniafot.: Owned by the author
Forsycja jest najwcześniej kwitnącym krzewem ozdobnym, który sygnalizuje nadejście wiosny.

W momencie, kiedy aura jest słoneczna i ciepła, wówczas, krzewy forsycji kwitną wcześniej, dłużej i obficiej. Jeśli początek wiosny jest chłodny, pochmurny i deszczowy, wówczas termin kwitnienia forsycji może ulec opóźnieniu i skróceniu. Na termin kwitnienia forsycji wpływa również miejsce, w którym uprawiamy forsycję. Większość odmian forsycji preferuje stanowiska słoneczne. W przypadku uprawy forsycji w miejscach zacienionych termin kwitnienia może ulec opóźnieniu i skróceniu.

Dlaczego forsycja nie kwitnie?

Wielu z nas zastanawia się, dlaczego forsycja nie kwitnie. Brak kwiatów może być spowodowany niewłaściwym terminem cięcia. Forsycja zawiązuje pąki kwiatowe na pędach jednorocznych jeszcze jesienią. W związku z powyższym nie powinniśmy przycinać krzewów forsycji pod koniec lata oraz na początku wiosny. Przyczyną braku kwiatów na krzewie forsycji może by również brak dostatecznej ilości światła. Dlaczego forsycja nie kwitnie? Brak kwiatów często powodowany jest suszą. Forsycja jest krzewem o płytkim systemie korzeniowym, przez co jest wrażliwa na niedobory wody, szczególnie na stanowiskach lekkich i piaszczystych. Przesuszone w okresie letnim krzewy tracą zdolność zawiązywania pąków kwiatowych. Do przyczyn związanych z brakiem kwiatów forsycji przyczyniają się również przymrozki, które często powodują uszkodzenia pąków kwiatowych. Forsycja nie kwitnie również z powodu braku nawożenia. W momencie, kiedy w trakcie sadzenia forsycji do dołka wsypujemy kompost, pierwsze nawożenie przeprowadzamy po 3-4 latach – najczęściej wiosną w marcu lub kwietniu i późnym latem do końca sierpnia.

Forsycja – przycinanie

Forsycję przycinamy wyłącznie po kwitnieniu, najlepiej jeszcze przed pojawieniem się liści. Termin cięcia forsycji przypada na koniec kwietnia lub początek maja. W praktyce termin cięcia forsycji uzależniony jest od przebiegu pogody w danym rejonie uprawy. Cięcie forsycji powinniśmy wykonywać regularnie każdej wiosny.

forsycja w ogrodzie fot.: Owned by the author
Forsycję przycinamy wyłącznie po kwitnieniu, najlepiej jeszcze przed pojawieniem się liści.

Polega ono na skracaniu krótszych pędów o 1/3 długości i dłuższych o połowę. Forsycję przycinamy w taki sposób, aby osiągała wysokość od 1,5 do 2,0 m. W trakcie wykonywania cięcia forsycji usuwamy również pędy, które nadmiernie zagęszczają koronę oraz te, które skierowane są do jej wnętrza. Eliminujemy także pędy uszkodzone, uschnięte oraz zaatakowane przez szkodniki.

Rozmnażanie forsycji

Rozmnażanie forsycji odbywa się głównie przez młode pędy. Najprostszym sposobem rozmnażana tego krzewu jest przygięcie młodej, jednorocznej gałązki, która znajduje się najniżej krzewu i przysypanie jej ziemią. Powstały kopczyk systematycznie podlewamy, a następnie w kolejnym roku ukorzenioną gałązkę odcinamy, wykopujemy oraz sadzimy na miejsce stałe. Inny sposób rozmnażania forsycji polega na odcięciu młodego pędu i pozostawieniu go na okres ok. 4 tygodni w wodzie. Kolejnym sposobem rozmnażania forsycji są sadzonki pędowe. Ten sposób rozmnażania polega na przygotowaniu 10 pędów o długości 10 cm każdy i zanurzeniu ich dolnej części w ukorzeniaczu.

Kiedy przesadzać forsycje?

Przesadzanie forsycji możliwe jest od października do marca, kiedy krzewy są w stanie uśpienia, a w glebie jest dużo wilgoci, ponieważ w tym czasie roślina najłatwiej się przyjmuje. Na początku wiążemy gałęzie sznurkiem w celu ochrony pędów przed uszkodzeniem. Następnie wykopujemy krzew, uważając, aby zachować jak największą bryłę korzeniową. W dalszej kolejności przygotowujemy dołek w miejscu, w którym planujemy posadzić forsycję, pamiętając, aby był on nieco szerszy od bryły korzeniowej. W dołku umieszczamy kompost i podlewamy go.  

fot.: Owned by the author
Przesadzanie forsycji możliwe jest od października do marca.

Następnie umieszczamy forsycję w dołku, pamiętając, aby krzew znajdował się na tej samej głębokości, co przed posadzeniem. Po umieszczeniu forsycji w dołku, wypełniamy go ziemią i podlewamy, aby ziemia opadła i w razie potrzeby dosypujemy ponownie w celu wyrównania z poziomem podłoża. Pod krzewem warto rozsypać również ściółkę w celu utrzymania w glebie odpowiedniego poziomu wilgotności oraz ograniczenia rozwoju chwastów. Po przesadzeniu forsycji rozcinamy sznurek i w razie potrzeby usuwamy gałęzie, które uległy uszkodzeniu.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)