OgródUprawa warzyw

Łubin na poplon w ogrodzie

5/5 - (16 votes)

Poplony w naszych przydomowych ogrodach i na działkach spełniają wiele ważnych funkcji. Dzięki krótkiemu okresowi wegetacji poplony w ogrodzie w niedługim czasie mogą wytworzyć cenną masę na zielony nawóz. Łubin na poplon to niezwykle ważna roślina, której uprawa zapewnia wiele korzyści naszym ogrodom. Dlaczego warto uprawiać łubin jako roślinę poplonową?

Łubin na poplon

Intensywna uprawa roślin w trakcie sezonu wegetacyjnego przyczynia się do wystąpienia efektu „zmęczenia gleby”, który polega na zmniejszeniu urodzajności i pogorszeniu jej właściwości. W celu poprawy struktury oraz żyzności i przepuszczalności podłoża po zakończonych zbiorach warto wysiewać poplony. Do najczęściej uprawianych roślin poplonowych zaliczyć możemy m.in. łubin. Ta roślina z rodziny bobowatych może dorastać do wysokości 80 cm.

rośliny poplonowe fot.: Owned by the author
Łubin jest jedną z najczęściej uprawianych roślin poplonowych.

W uprawie na nawozy zielone najczęściej uprawiamy łubin żółty oraz łubin wąskolistny (niebieski). Łubin na poplon nadaje się do uprawy na każdym stanowisku. Oprócz właściwości poplonowych łubin w ogrodzie możemy również wykorzystać jako gatunek ozdobny. Uprawie łubinu sprzyjają stanowiska dobrze nasłonecznione lub częściowo zacienione i dość wilgotne podłoże.

Termin siewu łubinu na poplon

Roślina ta w naszych przydomowych ogrodach oraz na działkach powinna znaleźć się najpóźniej w pierwszej dekadzie sierpnia. Poplon wysiany na początku sierpnia będzie udany pod warunkiem szybkich wschodów, co możliwe będzie przy odpowiednio wilgotnym podłożu. Dlatego też przy sierpniowym terminie najlepiej wysiewać szybkorosnące odmiany łubinu, które mają zdolność do wytwarzania dużej ilości zielonej masy w stosunkowo krótkim czasie.

przekopywanie roślin na poplonfot.: Owned by the author
Przekopując rośliny poplonowe powinniśmy pamiętać, aby czynność ta została wykonana jeszcze przed ich przekwitnięciem i zaowocowaniem.

Nasiona łubinu na poplon wysiewamy na głębokość od 1 do 3 cm. Odmiany łubinu wąskolistnego i żółtego wysiewamy w zagęszczeniu od 90 do 100 nasion na każdy m2. Przekopując rośliny poplonowe powinniśmy pamiętać, aby czynność ta została wykonana jeszcze przed ich przekwitnięciem i zaowocowaniem. W przeciwnym razie rośliny poplonowe mogą zubożyć stanowisko, pobierając składniki pokarmowe z podłoża niezbędne do wykształcenia owoców.

Łubin na poplon – znaczenie dla ogrodu

Jeśli chodzi o łubin na poplon, roślina ta uprawiana jest przede wszystkim w celu zwiększenia zawartości azotu w podłożu. Łubin jest rośliną o korzeniach brodawkowatych, dlatego jego uprawa daje możliwość nawożenia gleby azotem z powietrza, biorąc jednocześnie udział w tworzeniu próchnicy. Dostarczając azot do podłoża, w znacznym stopniu poprawia plonowanie roślin następczych. Ponadto uprawa łubinu na poplon pomaga w tworzeniu struktury gruzełkowatej gleby oraz zapewnia ochronę podłoża przed wysuszeniem oraz przed obfitymi opadami.

łubin w ogrodzie fot.: Owned by the author
Łubin na poplon uprawiany jest przede wszystkim w celu zwiększenia zawartości azotu w podłożu.

Łubin na poplon hamuje również wzrost i rozwój chwastów. Z kolei rozbudowany system korzeniowy łubinu przyczynia się do spulchnienia gleby oraz sprzyja „wydobywaniu” składników odżywczych z głębszych warstw podłoża i ich przetwarzaniu, dzięki czemu po przekopaniu będą one łatwiej przyswajalne dla roślin następczych. Łubin na poplon zapobiega także erozji gleby i poprawia aktywność biologiczną mikroorganizmów.

Uprawa łubinu w mieszankach

Rośliny poplonowe możemy ze sobą mieszać i wysiewać razem. Przykładowo na glebach lekkich możliwa jest uprawa łubinu żółtego z seradelą lub facelią. Z kolei na glebach średnich łubin z powodzeniem możemy wysiewać z peluszką oraz wyką.

łubin na poplon mieszankifot.: Owned by the author
Rośliny poplonowe możemy ze sobą mieszać i wysiewać razem.

Na glebach ciężkich doskonale sprawdzi się łubin niebieski w mieszance z bobikiem, peluszką lub wyką. Możliwe jest również stosowanie mieszanek trójskładnikowych – łubinu z gorczycą i facelią, które w mieszankach pozytywnie oddziałują na gospodarkę wodną, mineralną oraz fitosanitarną naszej gleby w ogrodzie.

 

 Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)