OgródUprawa warzyw

Jesień pod osłonami

Rate this post

Uprawa warzyw pod osłonami ma na celu uzyskanie wczesnych plonów wysokiej jakości. Najczęściej jednak już w drugiej połowie lata nasze osłony pustoszeją. Zarówno szklarnie, jak również tunele foliowe można jednak ponownie wykorzystać w bieżącym sezonie. Jak wygląda jesień pod osłonami? Jakie warzywa pod osłonami możemy wówczas uprawiać?

Jesień pod osłonami

W uprawie warzyw zarówno w tunelach foliowych, jak również w szklarniach wegetacja przyspieszona jest najczęściej o 3-4 tygodnie. Upalne lato i wcześniejsza uprawa warzyw sprawiają, że zbiory kończą się o wiele szybciej, a osłony pustoszeją. Po zbiorach plonów głównych, do których należą m.in. pomidory i ogórki powinniśmy wykonać szereg zabiegów pielęgnacyjnych, których zadaniem jest przygotowanie podłoża pod uprawę roślin następczych jeszcze w tym samym roku. Jak więc wygląda jesień pod osłonami? Jakie zabiegi należy wykonać? Jakie warzywa możemy jeszcze uprawiać jesienią?

Przygotowanie podłoża pod osłonami

Przed wysiewem nasion bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża po zakończonych już zbiorach. Na początku usuwamy wszystkie resztki roślinne, gdyż mogą one stanowić wtórne źródło groźnych chorób grzybowych, a także siedlisko szkodników, które mogą zasiedlać nasze osłony. Po usunięciu resztek roślinnych podłoże należy dokładnie przekopać, a następnie spulchnić.

jesień w tunelu foliowym fot.: Owned by the author

Warto zastosować również naturalne nawozy organiczne, do których zaliczyć możemy kompost oraz obornik. Duże znaczenie odgrywa także nawodnienie przesuszonego po upalnym lecie podłoża. Nasiona roślin warzywnych możemy spokojnie wysiewać po wcześniejszym wyrównaniu podłoża i wyznaczeniu rzędów pod uprawy.

Jesień pod osłonami – pielęgnacja roślin

Najczęściej w okresie letnim, kiedy słońce operuje najintensywniej, nasze osłony w ogrodzie najczęściej są cieniowane. Jednak z czasem, kiedy dni stają się coraz krótsze, a słońca jest coraz mniej – uprawianym roślinom powinniśmy zapewnić odpowiednią ilość słońca. Dlatego też warto zdjąć cieniówki lub inne osłony, zapewniając tym samym uprawianym pod osłonami roślinom warzywnym znacznie lepszy dostęp do światła. Po wysiewie nasion powinniśmy zapewnić im także odpowiednią ilość wody, aby nie dopuścić do ich przesuszenia. Warto także pamiętać o systematycznym wietrzeniu osłon, ponieważ w okresie jesiennym przy wysokiej wilgotności powietrza i umiarkowanej temperaturze powietrza panują idealne warunki do rozwoju groźnych chorób grzybowych, w tym szarej pleśni.  

Jakie warzywa możemy uprawiać pod osłonami jesienią?

Jesienią pod osłonami możemy uprawiać warzywa, takie jak sałatę masłową, roszponkę, szpinak zwyczajny, koper, rzodkiew, rzodkiewkę oraz buraki liściowe. Jesień pod osłonami może więc zapewnić nam świeże warzywa jeszcze pod koniec bieżącego sezonu. Sałatę masłową pod osłonami możemy wysiewać po 15 sierpnia. Jej zbiór możliwy będzie jeszcze w październiku. Roszponkę możemy wysiać od sierpnia do września, zbierając ją od października do listopada. Koper pod osłonami wysiewamy w sierpniu, a zbieramy od września do października.

jesień pod osłonami warzywa fot.: Owned by the author

Szpinak zwyczajny możemy wysiewać od września do połowy października, zbierając go w listopadzie. Rzodkiew z powodzeniem możemy wysiewać od sierpnia do połowy września, zbierając ją od listopada aż do grudnia. Uprawa rzodkiewki pod osłonami możliwa jest od sierpnia od połowy października, a jej zbiór możliwy będzie wówczas w grudniu. Z kolei buraki liściowe możemy siać od sierpnia do połowy września. Ich zbiór możliwy będzie w październiku.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)