Ekologiczny domOgródŻycie w zgodzie z naturą

Jak pielęgnować róże w ogrodzie?

Rate this post

Róże są ozdobą niejednego ogrodu. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji róże w naszych ogrodach będą mogły długo i obficie kwitnąć od lata aż do jesieni. Warto jednak pamiętać o odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych związanych z uprawą róż. Jak pielęgnować róże w ogrodzie?

Jak pielęgnować róże w ogrodzie – wymagania

Róże zaliczane są do najpopularniejszych kwiatów kwitnących, które możemy spotkać w naszych przydomowych ogrodach oraz na działkach. Obecnie dostępnych jest ponad 4 tysiące odmian ozdobnych róż, a liczba ta stale rośnie. Róże w ogrodzie wyróżnia ogromna różnorodność, zarówno pod względem form, jak również kolorów kwiatów. Jak pielęgnować róże w ogrodzie?

fot.: Owned by the author
Róże zaliczane są do najpopularniejszych kwiatów kwitnących.

Róże najlepiej uprawiać na stanowiskach żyznych, lekkich i przepuszczalnych, których odczyn jest obojętny lub lekko kwaśny i mieści się w przedziale pH od 6 do 6,5. Odpowiednią kondycję i wzrost oraz piękne kwitnienie zapewniają im stanowiska słoneczne i przewiewne. W przypadku uprawy róż na stanowiskach zacienionych zarówno ich rozwój, jak również kwitnienie przebiegają znacznie gorzej. Wzrasta również ich podatność na choroby.

Sadzenie krzewów róż

Róże tworzą długi i bardzo dobrze rozbudowany system korzeniowy, dlatego też niezbyt dobrze znoszą przesadzanie. W związku z tym dużo lepiej posadzić nową roślinę niż próbować przesadzać starą. Róże możemy uprawiać w ogrodzie zarówno bezpośrednio w gruncie, jak również w doniczkach. Z róż możemy także tworzyć przepiękne żywopłoty. Rośliny te doskonale nadają się na kwiaty cięte. Róże doniczkowe możemy sadzić do gruntu wiosną – od marca do kwietnia, kiedy minie ryzyko wystąpienia najsilniejszych przymrozków oraz jesienią od września do października – przed spodziewanymi spadkami temperatur.

Jak pielęgnować róże w ogrodzie – cięcie róż

Cięcie róż należy rozpocząć wiosną – ok. dwa tygodnie po zdjęciu zimowych osłon. Jest to tzw. cięcie pielęgnacyjne, które polega na usunięciu pędów najstarszych oraz pędów chorych i najsłabszych. Cięcie róż miniaturowych polega na skróceniu pozostałych pędów o połowę, pozostawiając od 5 do 8 oczek. Ten rodzaj ciecia zapewnia znacznie lepsze zagęszczenie krzewów oraz obfite kwitnienie. Cięcie róż pnących polega na pozostawieniu maksymalnie 6 najsilniejszych pędów, które możemy również skrócić.

jak pielęgnować różefot.: Owned by the author
Cięcie róż należy rozpocząć wiosną.

U odmian róż z wiotkimi pędami skracamy pędy starsze o 1/3 długości. Kolejne cięcie to cięcie pienne, które polega na przycięciu pędów do długości ok. 20 cm. Cięcie róż wielkokwiatowych i wielokwiatowych polega na pozostawieniu od 4 do 6 młodych pędów. Z kolei cięcie róż okrywowych oraz parkowych wykonywane jest co 4-6 lat i polega na silnym skróceniu zbyt mocno rozrośniętych krzewów róż.

Podlewanie róż

Róże, podobnie jak większość gatunków roślin wymaga podlewania. Warto zwrócić jednak uwagę, że róż nie powinniśmy podlewać zbyt często. Jedynie bezpośrednio po posadzeniu, jak również podczas większych upałów powinniśmy nieco częściej dostarczać im wody. Systematyczne podlewanie roślin konieczne jest bowiem głównie w przypadku młodych roślin i wpływa wówczas korzystnie na prawidłowy rozwój ich systemu korzeniowego. Starsze rośliny z prawidłowo rozwiniętym systemem korzeniowym są w znacznie mniejszym stopniu podatne na niedobory wody i dlatego też nie należy ich podlewać zbyt często. Jak powinniśmy pielęgnować róże w ogrodzie? Róże powinniśmy podlewać wodą deszczową rzadko, lecz intensywnie. Podczas podlewania powinniśmy zwrócić uwagę, aby nie moczyć liści, łodyg i kwiatów, ponieważ sprzyja to rozwojowi groźnych chorób grzybowych.

Jak pielęgnować róże w ogrodzie – nawożenie róż

W przypadku róż ważne jest zapewnienie im intensywnego i systematycznego nawożenia. Niedobór makro- oraz mikroelementów może doprowadzić do pogorszenia wzrostu oraz znacznie gorszego kwitnienia, a także do zwiększonej podatności na ataki sprawców groźnych chorób. Jak pielęgnować róże w ogrodzie? Istotną kwestią jest odpowiedni dobór nawozu oraz stosowanie go we właściwym terminie.

różefot.: Owned by the author
W przypadku róż ważne jest zapewnienie im systematycznego nawożenia.

Róże możemy nawozić nawozami organicznymi, do których należy obornik oraz kompost. Ich zadaniem jest m.in. poprawa struktury gleby oraz stworzenie korzystnych warunków do rozwoju mikroorganizmów glebowych. Jeśli nie mamy dostępu do obornika, możemy wówczas skorzystać z ekologicznych nawozów polecanych przez przyjazną naturze firmę Ekodarpol.

Pielęgnacja róż – kiedy nawozić róże?

Nawożenie róż powinniśmy rozpocząć jeszcze przed ich posadzeniem, zasilając podłoże obornikiem. Pierwsze nawożenie róż po posadzeniu najlepiej przeprowadzić w drugim roku uprawy, po przeprowadzeniu wiosennego cięcia. Nawożenie obornikiem powinniśmy wykonywać raz na 2-3 lata. W sezonie stosujemy go wczesną wiosną lub jesienią w czasie kopczykowania. Z kolei nawożenie kompostem najlepiej wykonać 3 razy w sezonie – w marcu, następnie na przełomie maja i czerwca oraz na przełomie października i listopada. Warstwę obornika lub kompostu należy rozrzucić wokół krzewu róży, a następnie przekopać z podłożem na głębokość ok. 15-20 cm. Na powierzchni 1 m² stosuje się ok. 5 kg kompostu lub przekompostowanego obornika. Warto stosować również nawozy, których zadaniem jest zapobieganie niedoborom składników odżywczych w trakcie trwającego sezonu.

Ochrona róż przed mrozem

W okresie jesiennym kompost lub obornik wymieszany wcześniej z podłożem możemy wykorzystać do utworzenia kopczyków, których zadaniem będzie ochrona róż przed gwałtownymi spadkami temperatur. Część nadziemną roślin możemy osłonić specjalną agrowłókniną białą lub przygotowanym wcześniej słomianym chochołem. Do tego celu możemy wykorzystać również tekturę falistą.

Biohumus Extra – ekologiczny nawóz do pielęgnacji róż

jak pielęgnować róże w ogrodziefot.: Owned by the author
Polecanym nawozem do róż jest Biohumus Extra.

Polecanym w pełni naturalnym nawozem przeznaczonym do wszystkich gatunków róż jest Biohumus Extra. Jego zadaniem jest m.in. zapewnienie intensywnego wzrostu krzewom oraz długie i obfite kwitnienie, a także intensywne wybarwienie liści i kwiatów. Nawóz ten zapewnia różom odpowiednią kondycję i zwiększa ich odporność na choroby i szkodniki. Biohumus Extra wyprodukowany został z wyselekcjonowanych oborników uszlachetnionych przez dżdżownice kalifornijskie. W jego skład wchodzą również pozytywne bakterie, takie jak Azotobacter, Pseudomonas oraz bakterie fosforowe, celuloiczne, promieniowice, a także liczne bakterie przetrwalnikowe.

Artykuł sponsorowany z lokowaniem produktu.

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)