OgródPOLECANEUprawa owoców

Wilki na drzewach owocowych

Rate this post

Wilki na drzewach owocowych to nic innego jak młode pędy, które wyrastają z gałęzi drzew pionowo w górę. Jaki mają wpływ na wielkość i jakość plonów? Czy zawsze powinny być usuwane z drzew owocowych?

Wilki na drzewach owocowych

Najczęściej w czerwcu w koronach drzew owocowych – najczęściej u jabłoni, grusz i śliw tworzą się wilki, czyli silne pędy, które rosną pionowo w górę. Wilki na drzewach owocowych w czasie sezonu wegetacyjnego mogą osiągać wysokość nawet 2 m.

wilki na drzewach owocowychfot.: Owned by the author
Wilki tworzą się najczęściej u jabłoni, grusz i śliw.

Najczęściej tworzą się w części wierzchołkowej korony drzew owocowych, jak również u nasady konarów. Występują przede wszystkim u tych drzew owocowych, które rosną na podkładkach silnie rosnących. Wilki mogą tworzyć się również na wiśniach, morelach, brzoskwiniach i czereśniach w momencie, kiedy zostaną one silnie przycięte. W przypadku tych drzew są one jednak mniej groźne.

Czynniki sprzyjające tworzeniu się wilków

Jest kilka czynników, które decydują o tworzeniu się niechcianych pędów na drzewach owocowych. Zalicza się do nich m.in. żyzne i zasobne w składniki pokarmowe podłoże, na którym rosną drzewa, zbyt duże sumy opadów, jak również niezbyt duże owocowanie. Bardzo często jednak stosując dość silne cięcie na przełomie zimy i wczesnej wiosny (w lutym lub w marcu) sami przyczyniamy się do rozwoju wilków. Silne cięcie może spowodować wytworzenie nawet 200 niechcianych pędów. Jabłonie, grusze i śliwy wytwarzają pąki kwiatowe tylko na krótkopędach. Na wilkach z kolei nie tworzą się pąki kwiatowe, dlatego też m.in. nie należy pozostawiać ich na drzewie.

Czy wilki szkodzą drzewom owocowym i plonom?

Wilki rosną bardzo szybko. Ze względu na niezwykle silny wzrost wilki na drzewach owocowych szkodzą plonom. Ich szkodliwość polega na znacznym zagęszczaniu i tym samym zacienianiu korony drzew. Uniemożliwia to swobodny dostęp promieni słonecznych do gałęzi znajdujących się wewnątrz korony oraz tych najniżej położonych. Niedostateczna ilość światła powoduje znacznie gorsze wybarwienie owoców. Dodatkowo pogarsza smak owoców. Ogranicza również zawiązywanie pąków kwiatowych w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

wilki na drzewach owocowychfot.: Owned by the author
Ze względu na bardzo silny wzrost wilki na drzewach owocowych szkodzą plonom.

Oprócz tego pędy te stanowią dużą konkurencję m.in. dla pędów owoconośnych. Konkurują z nimi przede wszystkim o wodę i potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju owoców składniki pokarmowe. Zbyt duże zagęszczenie korony sprzyja rozwojowi groźnych chorób grzybowych.

Jak i kiedy usuwać wilki?

Usuwanie „dzikich” pędów jest niezbędnym elementem prowadzenia regularnej pielęgnacji drzew. Wilki na drzewach owocowych należy wycinać u nasady – na gładko.

Wilki usuwa się ok. 3-4 tygodnie przed planowanymi zbiorami owoców.

Najczęściej eliminuje się je podczas wykonywania letniego cięcia drzew owocowych w przydomowym sadzie lub ogrodzie. Optymalnym terminem cięcia jest lipiec i sierpień. Wykonując letnie cięcie jabłoni należy usunąć ok. 80% niepożądanych pędów. Pędy te usuwa się ok. 3-4 tygodnie przed planowanymi zbiorami owoców. Przy eliminacji wilków warto zwrócić uwagę na to, aby pozostawić na drzewie pędy najsłabsze, które rosną ukośnie lub łukowato (eliminujemy przede wszystkim pędy rosnące w pionie).

Korzyści z eliminacji wilków z drzew owocowych

Regularne usuwanie niepotrzebnych wilków pozwoli utrzymać odpowiedni kształt korony drzew owocowych oraz jej wielkość. Ponadto czynność ta zapewni drzewom owocowym swobodny dostęp promieniom słonecznym do większej części gałęzi i pędów, co zapewni lepsze jakościowo plony. Ponadto usunięcie wilków umożliwi lepszy przepływ powietrza pomiędzy gałęziami wewnątrz korony, dzięki czemu drzewa będą w mniejszym stopniu narażone na groźne choroby grzybowe (m.in. na mączniaka jabłoni).

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)