OgródUprawa owoców

Uprawa malin w ogrodzie i na działce

5/5 - (2 votes)

Maliny są krzewami bardzo chętnie uprawianymi w naszych ogródkach i na działkach. Wydają one smaczne i jednocześnie bardzo zdrowe owoce. Jak wygląda uprawa malin w ogrodzie i na co warto zwrócić szczególną uwagę, aby osiągnąć plony na zadowalającym poziomie?

 

Uprawa malin – wymagania klimatyczno-glebowe

Maliny są krzewami dość łatwymi w uprawie. Aby uprawa malin była opłacalna, ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Maliny bardzo dobrze rosną w miejscach słonecznych i ciepłych. Zdecydowanie najlepiej udają się na glebach żyznych, zasobnych w składniki pokarmowe. Pod uprawę malin najlepiej nadają się gleby przepuszczalne o pH w przedziale od 5,5 do 6,5. Źle rosną na glebach zasadowych. Dobrze rosną na glebach wilgotnych, jednak nie udają się na glebach, które są zbyt mokre. Nie najlepiej rosną również na glebach luźnych, piaszczystych (ze względu na płytki system korzeniowy). Są odporne na niskie temperatury w okresie zimy.

Sadzenie malin w ogrodzie

Przed sadzeniem malin ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Maliny rosną bowiem w tym samym miejscu przez kilka lat. Najważniejsze jest dokładne usunięcie chwastów (przede wszystkim perzu i powoju). Glebie pod uprawę malin należy dostarczyć materii organicznej. Warto przeprowadzić badanie pH gleby i w zależności od uzyskanych wyników odkwasić lub zakwasić podłoże. Sadzenie malin w doniczkach można wykonywać praktycznie przez cały rok (nie licząc okresów z temperaturami poniżej 0°C).

uprawa malinfot.: Owned by the author
Maliny rosną w tym samym miejscu przez kilka lat.

Maliny, których system korzeniowy jest odsłonięty sadzi się na przełomie października/listopada na głębokość ok. 20 cm. Po posadzeniu należy dokładnie docisnąć podłoże i obficie podlać sadzonki. Ważne jest również przycięcie malin do wysokości ok. 30 cm. Odległość pomiędzy rzędami powinna wynosić ok. 2 m. Z kolei odległość w rzędzie powinna wynosić od 50 do 100 cm.

Pielęgnacja uprawy malin

Istnieje kilka metod pielęgnacji krzewów malin. Uprawa malin wymaga stosowania odpowiedniego ściółkowania. W uprawie malin stosować można włókninę lub agrowłókninę, która ogranicza wzrost i rozwój chwastów. Ponadto znacznie dłużej utrzymuje wilgoć w podłożu. Ważne jest odchwaszczanie (w momencie, kiedy nie stosuje się ściółkowania). Chwasty najczęściej usuwa się ręcznie lub przy pomocy motyczki. Usuwa się nie tylko chwasty, lecz także odrosty korzeniowe wypuszczane przez maliny. Stanowią one znaczną konkurencję dla rosnących krzewów. Zabieg ten pomaga uzyskać znacznie większe owoce, a pędy malin są wówczas w znacznie mniejszym stopniu narażone na działanie groźnych chorób i szkodników.

Przycinanie i nawadnianie malin

Przycinanie malin jest ważnym elementem ich pielęgnacji. Przycinanie warto przeprowadzić zaraz po posadzeniu (warto poświęcić pierwszy zbiór, który i tak jest niewielki). W przypadku malin, które owocują jednorazowo owoce obecne są na pędach dwuletnich. Dlatego też w momencie zakończenia owocowania w okresie letnim lub jesiennym przycina się równo z ziemią pędy, które owocowały w bieżącym roku. Oprócz tego usuwa się pędy najsłabsze oraz te, które znacznie zagęszczają krzewy malin. Maliny, które powtarzają owocowanie nie tworzą kilkukrotnie owoców na tych samych pędach. Dlatego też wierzchołki pędów, które zakończyły owocowanie należy usuwać.  Oprócz tego warto eliminować pędy uschnięte i słabsze, jak również takie, które znacznie zagęszczają krzewy.

uprawa malin fot.: Owned by the author
Przycinanie malin jest ważnym elementem ich pielęgnacji.

Malinę cechują również duże wymagania wodne. Największe zapotrzebowanie na wodę w przypadku malin przypada na okres od kwitnienia do momentu, kiedy owoce dojrzeją. Podczas podlewania nie należy zwilżać liści, gdyż może doprowadzić to do pojawienia się groźnych chorób grzybowych. Nawożenie uprawy malin ma ogromne znaczenie w przypadku ich dalszego prawidłowego wzrostu i rozwoju. Warto w tym celu stosować obornik, kompost lub nawozy zielone.

Choroby i szkodniki w uprawie malin

Maliny, podobnie jak większość krzewów owocowych mogą być atakowane przez choroby i szkodniki. Do najczęściej spotykanych chorób malin zalicza się szarą pleśń, antraknozę, guzowatość korzeni, mączniaka prawdziwego malin oraz zamieranie pędów malin. W przypadku szkodników uprawa malin najczęściej może być atakowana przez mszyce, które żerują na liściach i pędach. Maliny atakuje również kistnik malinowiec – uszkadzając owoce, powodując tym samym ich robaczywienie oraz kwieciak malinowiec, który doprowadza do znacznych uszkodzeń pąków kwiatowych. Maliny mogą być również atakowane przez przeziernika malinowca, przędziorka chmielowca oraz malinowca.

Uprawa malin – profilaktyka

W uprawie malin wolnej od chorób i szkodników niezmiernie ważna jest właściwa profilaktyka. Więcej informacji na temat znajduje się w artykule dotyczącym biologicznej ochrony roślin.

Profilaktyka jest najważniejszą czynnością, mającą na celu ograniczenie wystąpienia groźnych chorób i szkodników w uprawie malin. 

W przypadku zauważenia szkodników – w pierwszej kolejności należy usuwać pędy z objawami ich obecności. Warto stosować również naturalne wyciągi z czosnku na mszyce, przędziorki oraz choroby grzybowe i bakteryjne. Stosuje się także wyciąg z mniszka lekarskiego oraz wyciąg z pokrzywy (na szkodniki i choroby grzybowe). Ogromne znaczenie ma również zakup zdrowych sadzonek. Sadzenie malin z objawami groźnych chorób i szkodników spowoduje ich gorszy wzrost. Oprócz tego krzewy te będą źródłem infekcji dla pozostałych upraw oraz krzewów znajdujących się na działce i w ogrodzie.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)