OgródUprawa warzyw

Uprawa cukinii w ogrodzie

Rate this post

Cukinia to odmiana botaniczna dyni, która staje się coraz bardziej popularnym warzywem uprawianym w naszych ogródkach warzywnych lub na działkach. Można ją traktować jako niezwykle smaczne warzywo, jak również jako roślinę ozdobną. Jak powinna wyglądać uprawa cukinii w ogrodzie?

 

Uprawa cukinii w ogrodzie

Cukinia coraz częściej doceniana jest w naszych ogródkach i kuchni. Nie ma zbyt dużych wymagań uprawowych. Wydaje wysokie plony, które idealnie nadają się na przetwory i nie tylko. Uprawa cukinii w ogrodzie nie należy do trudnych.  Roślinę charakteryzuje krzaczasty pokrój. Cukinia może dorastać do nawet 60 cm. Ma twarde oraz sztywne pędy i duże liście barwy ciemnozielonej. Owoce mogą osiągać długość nawet 70 cm, a ich masa może dochodzić do 3 kg. Najsmaczniejsze są jednak te cukinie, których długość nie przekracza 20 cm. Owoce cukinii mają różną barwę – najczęściej uprawiane są odmiany zielone i żółte. Cukinia jest warzywem ciepłolubnym, dlatego też wyścielenie podłoża w jej otoczeniu czarną folią lub agrowłókniną, dzięki której znacznie szybciej nagrzewa się ziemia wpływa korzystnie na szybszy wzrost oraz lepsze owocowanie.

Wymagania cukinii i zmianowanie

Optymalna temperatura potrzebna do prawidłowego wzrostu cukinii mieści się w przedziale od 20 do 25°C (roślina ciepłolubna). Temperatura poniżej 14°C powoduje zahamowanie wzrostu rośliny. Nie jest ona odporna na przymrozki. Już przy temperaturze 0°C zamiera. Cukinia ma płytki system korzeniowy, dlatego też ma dość duże wymagania wodne. Niedobór wody najczęściej prowadzi do zahamowania jej wzrostu, zmniejszenia wielkości owoców i w konsekwencji spadku wielkości plonów. Zbyt dużo wody powoduje z kolei gnicie owoców. Uprawa cukinii w ogrodzie wymaga stanowisk słonecznych i najlepiej osłoniętych od wiatru.

uprawa cukiniifot.: Owned by the author
Uprawa cukinii w ogrodzie wymaga stanowisk słonecznych i najlepiej osłoniętych od wiatru.

Cukinia dobrze rośnie i plonuje na glebach przepuszczalnych, przewiewnych i żyznych – zasobnych w próchnicę i składniki pokarmowe. Ziemia przeznaczona pod uprawę cukinii nie powinna być zbyt ciężka, gdyż mokre podłoże może powodować gnicie znajdujących się na nim owoców. Optymalne pH gleby przeznaczonej pod jej uprawę powinno mieścić się w przedziale od 6,0 do 7,0. Najlepsze stanowisko przeznaczone pod uprawę cukinii to takie, na którym w latach wcześniejszych uprawiane były rośliny bobowate lub korzeniowe. Nie uprawia się natomiast po sobie roślin z rodziny dyniowatych (większa podatność na choroby i szkodniki).

Uprawa cukinii z siewu i z rozsady

Najlepiej w okresie jesiennym poprzedniego roku nawieźć glebę obornikiem, torfem lub kompostem. Cukinia może być uprawiana z siewu bezpośrednio do gruntu lub z rozsady. Nasiona cukinii wysiewa się do gruntu po 15 maja, kiedy minie ryzyko wystąpienia niebezpiecznych przymrozków (zimni ogrodnicy i zimna Zośka). Wysiewa się ją gniazdowo, po 2-3 nasiona na głębokość ok. 2-4 cm w rozstawie ok. 50-80 x 100 cm. Po wzejściu roślin pozostawia się tylko te najsilniejsze.

Uprawę cukinii z rozsady rozpoczyna się w połowie kwietnia.

Uprawę cukinii z rozsady rozpoczyna się w połowie kwietnia. Trwa ona ok. 4 tygodnie. Nasiona wysiewa się bezpośrednio do doniczek z substratem torfowym (o średnicy 8-10 cm). W każdej doniczce najlepiej umieszczać po 1-2 nasiona. Bezpośrednio przed umieszczeniem rozsady w gruncie powinna być ona hartowana poprzez wietrzenie pomieszczeń, w których się znajduje. Gotowe sadzonki cukinii sadzi się do gruntu po 15 maja. Uprawa cukinii z rozsady zapewnia wcześniejsze plony.

Choroby i szkodniki atakujące cukinię

uprawa cukiniifot.: Owned by the author
Zbiór cukinii przeprowadza się po wejściu w owocowanie nawet codziennie.

Cukinia jest dość odporna na szkodniki oraz choroby. Może być jednak szczególnie narażona na ataki niektórych groźnych szkodników oraz choroby – zwłaszcza te pochodzenia grzybowego. Cukinia najczęściej atakowana jest przez larwy śmietki kiełkówki. W przypadku chorób najgroźniejsza jest bakteryjna kanciasta plamistość ogórka oraz mączniak rzekomy. Przy podlewaniu cukinii należy pamiętać, aby nie moczyć liści, ponieważ sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych.

Zbiór cukinii przeprowadza się po wejściu w owocowanie nawet codziennie. Może ona wydawać plony co 2-3 dni. Duży plon zapewnia przeprowadzanie regularnych zbiorów. Stymulują one bowiem cukinie do tworzenia kolejnych owoców. Pierwsze zbiory cukinii możliwe są już w czerwcu. Przy właściwej uprawie cukinia może owocować nawet do połowy września (w sprzyjających warunkach atmosferycznych).

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)