Medycyna naturalnaNaturalne środki leczniczePrewencja

Sosna – wiecznie zielone zdrowie prosto z natury

Rate this post

Czy wiesz, że to już ostatni dzwonek na zbieranie pączków sosny? Nie zwlekaj i uzupełnij swoją apteczkę o domowej roboty sosnowe środki lecznicze. Sosna zwyczajna to wiecznie zielone zdrowie prosto z natury! Nie zdążysz? Spokojnie – w maju wybierz się po sosnowe pędy – to również bogactwo cennych substancji!

Dlaczego właśnie sosna?

Sosna jest jedną z najbardziej popularnych roślin iglastych. Sosna zwyczajna jest znana w medycynie od dawna i ma bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości. W celach medycznych wykorzystuje się zarówno igliwie, jak i pączki i młode pędy sosny.

Cenne dla zdrowia składniki, które znajdziemy w igliwiu sosny:

W okresie zimowym, a także na początku wiosny igliwie sosny jest bardzo bogate w witaminę C, a także w witaminę A, witaminy z grupy B i witaminę K. To również źródło cennych mikro- i makroelementów, do których możemy zaliczyć m.in. fosfor, potas, miedź, magnez, cynk, żelazo. Znajdziemy tutaj także olejki eteryczne, fitoestrogeny i flawonoidy. W okresie letnim igliwie sosny zmienia swój skład – wówczas znajdziemy w nim więcej olejków eterycznych, bioflawonoidów i minerałów, a mniej witaminy C.

Właściwości lecznicze sosny zwyczajnej:

Preparaty z młodych pędów i pączków sosny zawierają olejek eteryczny, który bardzo skutecznie udrażnia drogi oddechowe. To również bogate źródło witaminy C, która wzmacnia organizm. Wyciągi z młodych pędów i pączków sosny mają działanie wykrztuśnie, a także odkażające i bakteriobójcze – często stosowane są więc przy leczeniu schorzeń drug oddechowych, jak np. przy leczeniu kaszlu, chrypki, bólu gardła, czy nawet kataru. Olejek sosnowy jest idealny do inhalacji, sprawdzi się również stosowany zewnętrznie – przy rozgrzewających masażach nerwobóli i bóli reumatycznych. Pączki sosnowe mają także właściwości napotne i przeciwgorączkowe.

Igły sosnowe działają również przeciwutleniająco i antynowotworowo. Olejki eteryczne z igliwia sosny chronią ponadto przed chorobami oczu (dzięki dużej ilości wit.A), a także zaburzeniami układu nerwowego i degeneracją mięśni. 

sosna wiecznie zielone zdrowiefot.: Canva

Jak i kiedy zbieramy pączki sosny? Jak i kiedy zbieramy pędy sosny?

Pączki sosny zbieramy na przełomie zimy i wiosny, zanim jeszcze zaczną pękać. Młode pędy sosnowe możemy zbierać już na początku maja – staramy się aby ich długość wynosiła kilka – maksymalnie kilkanaście centymetrów. Pączki i pędy suszymy w temperaturze poniżej 35 stopni, w miejsce przewiewnym i zacienionym, aby nie utracić cennych właściwości zdrowotnych.

Jak możemy wykorzystać sosnę?

Z młodych pędów i igieł sosny można przygotować olejek sosnowy, który idealnie sprawdzi się w leczeniu stanów zapalnych dróg oddechowych. Do inhalacji wystarczy już 10 kropel olejku sosnowego. Taki olejek możemy również z powodzeniem dodać do kąpieli (jednak kąpiel nie powinna być zbyt długa (max 15-20 minut) – olejek może wysuszać skórę). Kąpiel z dodatkiem olejku sosnowego nie tylko działa jak inhalacja – łagodzi także objawy grzybicy i łuszczycy, sprawdzi się przy stanach zapalnych skóry, chorobach pęcherza i narządów rodnych u kobiet.

Pączki sosnowe, igliwie i młode pędy sosnowe idealnie nadają się do przygotowania syropu sosnowego. Jest on bogaty w witaminę C i sole mineralne, a ponadto działa wykrztuśnie i przeciwbakteryjnie. Zwłaszcza syrop z młodych pędów sosnowych jest cenny – uważany jest za źródło wiecznej młodości.

Z igieł sosnowych możemy przygotować także herbatkę i napary. Wskazane są zwłaszcza przy niedoborach witaminy C, a także przy infekcjach i przeziębieniach. 

Igły sosnowe sprawdzą się również do przygotowania leczniczego „mydła”, które działa antybakteryjnie i oczyszczająco i łagodzi stany zapalne skóry.

Z sosny możemy przygotować również nalewkę, dżem a nawet pyszne ciasteczka

Zastosowań sosny jest bardzo dużo – a efekt zawsze bezcenny dla zdrowia!

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Agnieszka Matuszewska

Zawsze staram się być jak najbliżej natury i to z niej czerpać siłę. Uwielbiam zwierzęta, kocham zieleń, wolną przestrzeń i kontakt z przyrodą. Jestem mgr Biotechnologii. Interesuję się zdrowym odżywianiem i medycyną naturalną. Zdając sobie sprawę z tego jak wygląda dzisiejszy przemysł, staram się wszystko (co jestem w stanie) przygotowywać sama, z naturalnych składników - od uprawy własnych warzyw począwszy, po wyrób wędlin, kosmetyków, środków czystości. Kocham gotować. Cały czas uczę się medycyny naturalnej i ziołolecznictwa. W wolnych chwilach poszerzam również swoje umiejętności w tematyce rękodzieła i DIY. Prywatnie, jestem mamą dwóch cudownych, pełnych energii maluchów, w których chcę zaszczepić miłość do natury.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)