Medycyna naturalnaNaturalne środki leczniczePOLECANEPrewencja

Sok z brzozy – eliksir zdrowia prosto z natury

Rate this post

Czy wiesz, że przełom marca i kwietnia to idealny czas na spuszczanie soku z brzozy? Gotowy sok z brzozy można kupić w sklepach ze zdrową żywnością – można jednak spróbować uzyskać go samodzielnie. Dlaczego warto mieć w domowej apteczce sok z brzozy?

Postaw na sok z brzozy!

W medycynie naturalnej od dawna znane jest cudowne działanie soku z brzozy. Doceniany jest za swoje cenne właściwości zdrowotne. Sok z brzozy, znany również jako oskoła, może być stosowany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. W swoim składzie posiada salicylan metylu, czyli substancję działającą podobnie do aspiryny – redukuje uczucie bólu. W soku z brzozy znajdziemy również betulinę, czyli substancję zwiększającą wrażliwość na insulinę i redukującą poziom cholesterolu. Osoby odchudzające się docenią również kwas chlorogenowy, który nie tylko zmniejsza odczucie głodu, ale również ułatwia przemianę tłuszczów.

Sok z brzozy – eliksir zdrowia

-> Idealnie leczy infekcje układu moczowego – jeśli cierpisz często na dolegliwości związane z infekcją nerek, cewki moczowej lub pęcherza, koniecznie powinieneś zaopatrzyć się w sok z brzozy. Ma on nie tylko działanie przeciwbakteryjne, ale również moczopędne, dzięki czemu pomaga w usuwaniu kamieni nerkowych.

-> Jest idealnym, naturalnym środkiem wspomagającym detoksykację organizmu. Oczyszcza aktywnie zarówno wątrobę, jak i jelita.

-> Reguluje przemianę materii, dzięki czemu pomaga w odchudzaniu.

-> Działanie oczyszczające krew. Powinny go stosować osoby cierpiące na dnę moczanową. 

-> Posiada duże ilości żelaza – będzie zatem pomocny w walce z anemią.

-> Wspiera układ immunologiczny i pomaga walczyć z przeziębieniami.

-> Wzmacnia kości i stawy, łagodzi ból u osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów.

-> Uelastycznia i poprawia ukrwienie skóry, a także łagodzi  ewentualne stany zapalne.

-> Działa jak naturalny napój energetyczny -bardzo dobrze nawadnia i gasi pragnienie, a także dostarcza wit. C, witaminy z grupy B, minerały i pierwiastki śladowe (magnez, potas, wapń, żelazo, miedź, fosfor), a także cenne aminokwasy.

-> Ma niewiele kcal (20 kcal/100 ml). W składzie zawiera ksylitol, który pozytywnie wpływa na równowagę cukrową w organizmie.

sok z brzozyfot.: Unsplash

Jak pozyskiwać sok z kory brzozy?

Jeśli mamy na posesji brzozę, warto pozyskać z niej sok samodzielnie. Najlepszym czasem na pozyskiwanie soku z brzozy jest przełom marca i kwietnia. To właśnie wówczas przyroda budzi się do życia ze snu zimowego. 

Do pozyskiwaniu soku z brzozy najlepiej wybrać kilkuletnie drzewa. Aby pozyskać sok z brzozy należy wywiercić w pniu drzewa około 3-4 centymetrowy otwór, a następnie umieścić w jego wnętrzu rurkę, którą sok będzie spływał do butelki. W ciągu doby możemy zebrać do 5 litrów soku z brzozy. Nie należy jednak przesadzać z ilością, ponieważ tak otrzymany sok, możemy przechowywać w lodówce nie dłużej niż 4 dni.

Zbierając sok z brzozy musimy koniecznie pamiętać o późniejszym zabezpieczeniu drzewa! Czerpiąc eliksir zdrowia z natury, szanujmy naturę! Wywiercony w pniu otwór należy zabezpieczyć – zatykamy otwór kołkiem i smarujemy pastą leczniczą, która zapobiegnie rozwojowi chorób grzybowych.

Jak pić sok z kory brzozy?

Ważne jest, abyśmy spożywali sok z kory brzozy na zimno – podgrzewanie bardzo negatywnie wpływa na właściwości soku z brzozy, przez co jego działanie zdrowotne jest mniejsze.

Jeśli towarzyszą nam uciążliwe dolegliwości chorobowe lub chcemy przygotować wiosenną kurację wzmacniająco-oczyszczającą, możemy pić 3 dawki dziennie soku z kory brzozy (po 1/3 szklanki jednorazowo). Taka kuracja powinna trwać od 2 do 3 tygodni. W tym czasie ograniczamy oczywiście używki (kawa, herbata, alkohol), a także spożywanie słodyczy i tłustego mięsa.

A może sok z liści brzozy lub sok z pączków brzozy? 

Sok z liści brzozy działa moczopędnie i idealnie sprawdzi się do walki z infekcjami dróg moczowych. Wspaniale poprawia zdolność filtracyjną nerek, dzięki czemu ma działanie dotoksykujące – oczyszcza organizm z toksyn (np. metale ciężkie). Ponadto reguluje trawienie, a także łagodzi podrażnienia układu pokarmowego. Działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo, grzybobójczo i napotnie. 

Sok z pączków brzozy to idealny środek do walki z gorączką, co więcej – działa przeciwzapalnie, więc idealnie sprawdzi się podczas leczenia grypy. Ma działanie żółcio- i moczopędne, a także odkrztuśne i przeciwpasożytnicze

Jak pozyskiwać sok z liści brzozy?

Do soku z liści brzozy będą potrzebne świeże przyrosty – zbieramy tylko zdrowe, „najmłodsze” liście z młodych brzózek. Liście najlepiej zbierać na przełomie kwietnia i maja – wówczas są najbardziej wartościowe. Takie liście wystarczy umyć i przepuścić przez sokowirówkę. Można również zrobić z nich napar – wówczas zalewamy je ciepłą wodą i odstawiamy na 2 godziny pod przykryciem.

Jak pozyskiwać sok z pączków brzozy?

Pączki brzozy zbieramy wczesną wiosną, kiedy jeszcze nie są rozwinięte. Najlepszym czasem będzie połowa kwietnia. Umyte pączki zalewamy ciepłą wodą i odstawiamy na 2 godziny pod przykryciem, po czym przecedzamy i pijemy.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Agnieszka Matuszewska

Zawsze staram się być jak najbliżej natury i to z niej czerpać siłę. Uwielbiam zwierzęta, kocham zieleń, wolną przestrzeń i kontakt z przyrodą. Jestem mgr Biotechnologii. Interesuję się zdrowym odżywianiem i medycyną naturalną. Zdając sobie sprawę z tego jak wygląda dzisiejszy przemysł, staram się wszystko (co jestem w stanie) przygotowywać sama, z naturalnych składników - od uprawy własnych warzyw począwszy, po wyrób wędlin, kosmetyków, środków czystości. Kocham gotować. Cały czas uczę się medycyny naturalnej i ziołolecznictwa. W wolnych chwilach poszerzam również swoje umiejętności w tematyce rękodzieła i DIY. Prywatnie, jestem mamą dwóch cudownych, pełnych energii maluchów, w których chcę zaszczepić miłość do natury.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)