Pogoda

Śnieg – dlaczego jest biały?

5/5 - (1 vote)

Śnieg jest pojęciem bardzo szerokim. Przypominamy sobie o nim zazwyczaj w listopadzie, a zapominamy w kwietniu. Cieszy miłośników białego szaleństwa, a martwi kierowców. W Polsce najczęściej pojawia się w górach i na wschodzie. Padając na twarde podłoże tworzy piękną, często grubą „białą pokrywę”.

Śnieg – opis zjawiska atmosferycznego

W świetle meteorologii jest opadem atmosferycznym, występującym w postaci płatków, które powstają w wyniku połączenia kryształków lodu. Posiada fizyczne właściwości optyczne, związane z absorpcją i odbijaniem światła. Kryształki lodu, które go tworzą są przezroczyste, a między nimi znajduje się powietrze. Śnieg powstaje w powietrzu w temperaturze od -12 do -16 °C  w wyniku procesu krystalizacji kropli wody. Kryształki śniegu mają różne kształty. Ich grubość jest równoważna 1/10 średnicy.

Temperatura 0°C sprzyja łączeniu się kryształków śniegu w znane nam płatki. Intensywne opady śniegu pojawiają się najczęściej w temperaturze 0 °C, ponieważ niska temperatura powietrza oznacza mniej wilgoci, co nie sprzyja powstawaniu tego typu opadów. W temperaturze od -5 do -10 °C z opadami śniegu mamy do czynienia bardzo rzadko. Opad ten może wystąpić również przy temperaturach dodatnich, zazwyczaj w postaci krótkiej śnieżycy. Na obszarach nizinnych naszego kraju po intensywnych śnieżycach najczęściej dochodzi do odwilży, co związane jest z napływem cieplejszego powietrza z zachodu.

śniegfot.: Owned by the author
Śnieg w Polsce najczęściej pojawia się w górach i na wschodzie.

Dlaczego śnieg jest biały?

Światło padające na śnieg odbija się na granicy między kryształkiem lodu, a powietrzem. Po odbiciu zmienia kierunek – biegnie, wielokrotnie odbija się i załamuje na kolejnej granicy między kryształkiem, a powietrzem. Powoduje to, że światło, które na niego pada, wraca do nas. Po dotarciu do naszego oka pobudza jednakowo silnie wszystkie komórki wrażliwe na kolory, dla każdej długości fali świetlnej podobnie (warunek widzenia bieli). Dlatego też widzimy śnieg, jako biały.

Wyróżnia się następujące rodzaje śniegu: drobnoziarnisty, gruboziarnisty, suchy puszysty, wilgotny lepiący się. Ubicie śniegu powoduje powstanie na drogach oraz chodnikach niebezpiecznej ślizgawicy śniegowej. Zaspy natomiast tworzą się po stronie zawietrznej. Na rozległych obszarach pokrytych białym puchem powietrze ogrzewa się dużo wolniej, co związane jest z większym zużyciem energii na jego parowanie.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)