Pogoda

Pogoda – jak wpływa na nasze samopoczucie?

Rate this post

Ból głowy, zmęczenie, rozdrażnienie, spadek ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca, zapalenie błony śluzowej nosa, czy inne dolegliwości bardzo często uwarunkowane są zmianami zachodzącymi w pogodzie. Każdy z nas w inny sposób reaguje np. na wzrost czy spadek ciśnienia, nagłe zmiany temperatury, wiatr czy też wilgotność powietrza. Na wielu wpływ mają również zjawiska pogodowe, takie jak np. burze. Niektóre badania wskazują, iż nawet 70% ludzi w naszym kraju może być wrażliwa na zmiany pogody. W jaki więc sposób pogoda może wpłynąć na nasze samopoczucie?

Pogoda i jej elementy, a nasze zdrowie i samopoczucie

Zdrowie każdego z nas jest w dużej mierze uzależnione panujących w określonym miejscu i czasie warunków pogodowych. Które osoby są najbardziej podatne na zmiany zachodzące w pogodzie? Jak pogoda wpływa na nasze samopoczucie?

Składniki pogody – ciśnienie atmosferyczne, temperatura i wilgotność powietrza

-> CIŚNIENIE ATMOSFERYCZNE
Ciśnienie atmosferyczne jest istotnym czynnikiem mającym wpływ na nasze samopoczucie. Jego spadek powoduje obniżenie ciśnienia krwi i zmniejszenie szybkości jej przepływu, co może stać się przyczyną problemów z oddychaniem, zakłóceniem pracy serca, oraz bólu głowy. U osób z nadciśnieniem jego spadek z kolei powoduje poprawę samopoczucia, natomiast przy jego wzroście stan takiej osoby może ulec pogorszeniu.

-> TEMPERATURA
Optymalna temperatura dla człowieka powinna wynosić 18-21 °C. Temperatura powyżej 30 °C, wraz z wysoką wilgotnością powietrza niekorzystnie wpływa na osoby z zaburzeniami układu krążenia. Nadmierne wydzielanie płynów w upalnych okresach może powodować zaburzenia w gospodarce wodno-elektrolitowej. Problemy z oddychaniem mogą mieć osoby starsze. Zbyt niska temperatura
również może wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie, będąc przyczyną przeziębień, grypy, czy odmrożeń. Zbyt niskie temperatury mogą powodować także dolegliwości bólowe.

pogodafot.: Owned by the author
Temperatura wpływa na nasz układ krążenia. 

-> WILGOTNOŚĆ POWIETRZA
Optymalna wilgotność powietrza dla człowieka wynosi 40-60%. Zbyt wysoka wilgotność powietrza (80-100%) powoduje nieżyty dróg oddechowych, nerwobóle, duszności. W takich warunkach szybciej niż normalnie męczymy się. Podwyższona wilgotność zwiększa ryzyko zachorowania na reumatyzm. Niska wilgotność (poniżej 30%) pogarsza nasze samopoczucie, wysusza błony śluzowe, powoduje
również infekcje układu oddechowego (zanieczyszczenia i pyły bez trudu wnikają do naszego organizmu). Średnia wilgotność powietrza w Polsce wynosi od 78% do 84%.

Wyładowania atmosferyczne, wiatr, słońce

-> WYŁADOWANIA ATMOSFERYCZNE
Wiele badań potwierdza, iż wyładowania atmosferyczne mają bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Działają głównie na nasz układ nerwowy, potęgują uczucie niepokoju, lęku, często powodują zaburzenia krążeniowe, nierzadko jelitowe. Zmiany spowodowane są przede wszystkim wzrostem jonów dodatnich w powietrzu oraz gwałtownymi zmianami ciśnienia.

pogodafot.: Owned by the author
Wyładowania oddziałują na nasz układ nerwowy.

-> WIATR
Wiatr wpływa niekorzystnie na nasze samopoczucie, obniżając zdolność koncentracji, jest przyczyną depresji, bólu głowy, zwiększa częstość mrugania, wpływa na naszą nerwowość, irytacje, pogarsza samopoczucie (poprzez zwiększenie ilości jonów dodatnich). Czynniki te zwiększają ryzyko m.in. wystąpienia wypadków samochodowych. Wiatr potrafi poważnie ochładzać w czasie mrozów, jednak w upalny letni dzień może przyjemnie ochłodzić nasz organizm.

-> SŁOŃCE
Ważnym elementem decydującym o naszym nastroju jest Słońce – działając przeciwbólowo i hartująco. Poprawia wydolność układów: krwionośnego i odpornościowego, zwiększa produkcję witaminy D3. Może jednak wpływać niekorzystnie na nasz organizm, gdyż ma silne działanie opalające – powodując oparzenia i co za tym idzie poważne zmiany skórne (nowotwory skóry), oraz pogorszenie samopoczucia.

pogodafot.: Owned by the author
Słońce dedyduje o naszym nastroju. 

Śmiało możemy stwierdzić, iż pogoda jest niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów decydujących o stanie naszego zdrowia i dobrego czy też nie – samopoczucia (stanowi 20% wszystkich czynników mających wpływ na zdrowie). Wielu ludzi jest meteoropatami podatnymi na zmiany pogody. Niektórzy nadchodzącą zmianę warunków atmosferycznych potrafią wyczuć nawet dwie doby przed jej nadejściem. Częściej na zmiany pogody reagują kobiety niż mężczyźni. Zdolność do meteoropatii wzrasta również z wiekiem.

Jeśli zdajemy sobie sprawę z faktu, iż pogoda ma na nas duży wpływ – powinniśmy zwracać szczególną uwagę na prognozowane warunki biometeorologiczne dla regionu, w którym obecnie się znajdujemy. Pomoże to w porę przeciwdziałać i zapobiegać mogącym pojawić się wraz ze zmianą aury dolegliwościom. Oprócz pogody, duży wpływ na nasze zdrowie ma również właściwe odżywianie. Warto zwrócić uwagę na to, co – i w jakich ilościach nakładamy na nasze talerze.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)