Pogoda

Gołoledź – „czarny lód” na drodze zmorą kierowców

Rate this post

Obawia się jej wielu kierowców. Jest częstą przyczyną wypadków samochodowych. Spowodowana jest opadami deszczu lub mgłami, które po zetknięciu z wychłodzonym podłożem tworzą gładką i przezroczystą warstwę lodu. Gołoledź o której mowa, często nazywana jest jest przez kierowców „czarnym lodem” – gdyż na asfalcie jest praktycznie niewidoczna.

Gołoledź – jak powstaje

Zjawisko to znają zarówno kierowcy, jak i piesi. Gołoledź jest zjawiskiem atmosferycznym związanym z zamarzaniem. Pojawia się głównie zimą, na przełomie stycznia i lutego. Powstaje w związku z zamarzaniem kropel deszczu lub mżawki, czy też mgły – w wyniku kontaktu z zamarzniętym podłożem. Zazwyczaj dzieje się tak po mroźnym okresie w pogodzie, kiedy to wychłodzone jezdnie, chodniki itd. mają ujemną temperaturę. Gdy na takie podłoże spadnie deszcz, na powierzchni powstaje wówczas cienka warstwa lodu.

Aby doszło do powstania zjawiska gołoledzi spełnione muszą zostać następujące warunki: temperatura powierzchni gruntu musi być ujemna, temperatura powietrza powinna mieścić się w przedziale od -6 °C do +1 °C przy wilgotności względnej powietrza powyżej 85%.

Gołoledź – niebezpieczeństwa związane ze zjawiskiem

W Polsce rocznie obserwujemy kilka dni z gołoledzią – największy problem stanowi ona w miastach, gdzie jest dużo powierzchni asfaltowych oraz chodników. Może pojawiać się także na drzewach, krzewach, samochodach oraz wielu innych przedmiotach umiejscowionych blisko powierzchni gruntu. Często kierowcom wydaje się, że jezdnia jest czarna i sucha. Jednak na jej powierzchni często znajduje się powłoka lodu, która powoduje, że koła naszego auta mogą stracić przyczepność. Gołoledź może wystąpić nieoczekiwanie i na niewielkich odcinkach drogi. Zjawisko to powoduje znaczne wydłużenie drogi hamowania, w wyniku zmniejszenia współczynnika tarcia opon o powierzchnię drogi.

gołoledź na drodzefot.: Owned by the author
Gołoledź jest zjawiskiem atmosferycznym związanym z zamarzaniem. Pojawia się głównie zimą, na przełomie stycznia i lutego.

Gołoledź jest jednym z niebezpieczniejszych zjawisk pogodowych, jakie mogą spotkać kierowcę w drodze. Do wypadków spowodowanych powyższym zjawiskiem dochodzi aż czterokrotnie częściej w porównaniu do kolizji będących skutkiem mokrej nawierzchni oraz dwukrotnie częściej – niż na ośnieżonej drodze. Może stać się również przyczyną paraliżu komunikacyjnego. Walczy się z nią przede wszystkim środkami chemicznymi (głównie solą i jej mieszankami).

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)