Ochrona warzywOgród

Dziubałeczek mączlikowy (Macrolophus caliginosus) w biologicznej ochronie roślin pod osłonami

Rate this post

Dziubałeczek mączlikowy (Macrolophus caliginosus) jest sprzymierzeńcem właścicieli szklarni zarówno tych mniejszych, jak również kilkuhektarowych. Stosuje się go do walki ze szkodnikami w uprawach pomidorów i ogórków pod osłonami.

 

Dziubałeczek mączlikowy (Macrolophus caliginosus) – charakterystyka

Pluskwiak ten zaliczany jest do owadów drapieżnych. Dziubałeczek mączlikowy (Macrolophus caliginosus) naturalnie zasiedla rejony południowej Europy. Charakteryzuje go długi okres rozwoju (najczęściej do 30 dni), dlatego wykorzystywany jest w uprawach pod osłonami, które prowadzone są dłużej niż 4 miesiące.

Osobniki dorosłe mają długość do 6 mm, są smukłe z długimi czułkami, znajdują się głównie na młodych pędach. Nimfy są mniejsze od postaci dorosłych i występują najczęściej po spodniej stronie liści. Jaja są zazwyczaj niewidoczne, najczęściej znajdują się w skórce liści i pędów.

dziubałeczek mączlikowyfot.: Owned by the author
Osobniki dorosłe występują głównie na młodych pędach. Nimfy znaleźć można po spodniej stronie liści. Jaja są zazwyczaj niewidoczne, najczęściej znajdują się w skórce liści i pędów.

Samice składają jaja na łodygach i liściach. Nimfy Macrolophusa przechodzą pięć stadiów linienia. Owady te w poszczególnych stadiach linienia wykazują się mniejszą aktywnością w porównaniu do postaci dorosłych. Owady we wszystkich stadiach rozwojowych oraz formy dorosłe są drapieżnikami, które mają zieloną barwę. Początkowo nimfy są żółto zielone, natomiast formy dorosłe mają barwę jasno zieloną.

Czas trwania rozwoju dziubałeczka mączlikowego uzależniony jest głównie od temperatury. Całkowity rozwój w temperaturze 30 °C trwa 29 dni, w 25 °C wynosi 30 dni, natomiast w 20 °C – 47 dni. W stosunkowo niskich temperaturach (rzędu 15 °C rozwój wynosi aż 95 dni). Rozwój populacji dziubałeczka mączlikowego zależy również od rodzaju i ilości dostępnego pożywienia oraz nasłonecznienia.

Znaczenie dziubałeczka mączlikowego w uprawach pod osłonami

Dziubałeczek mączlikowy jest pożytecznym pluskwiakiem, którego charakteryzuje szerokie spektrum spożywanego pokarmu. Dlatego też wielu doradców do spraw biologicznej ochrony roślin pod osłonami zaleca jego introdukcję już w momencie rozpoczęcia produkcji szklarniowej. Na początku produkcji roślin pod osłonami ważna jest odpowiednia profilaktyka, dlatego warto wówczas założyć hodowlę tego niezwykle cennego z punktu widzenia biologicznej ochrony roślin organizmu pożytecznego.

Dziubałeczek mączlikowy (Macrolophus caliginosus) jest pluskwiakiem, będącym naturalnym wrogiem mączlika szklarniowego i ostroskrzydłego oraz przędziorków. Jego pokarm stanowią również mszyce, wciornastki oraz larwy miniarek. Zmniejsza także liczebność skośnika pomidorowego (Tuta absoluta). Formy dorosłe żywią się wszystkimi stadiami rozwojowymi mączlika. Z kolei nimfy (z racji braku skrzydeł) wykorzystywane są do zwalczania przędziorków.

dziubałeczek mączlikowy biologiczna ochrona roślinfot.: Owned by the author

 

W przypadku braku pożywienia (szkodników) pokarm Macrolophusa stanowią soki roślinne. W momencie okresowego braku szkodników dziubałeczek mączlikowy może wówczas uszkadzać zawiązki owoców w uprawach pomidorów. Dlatego też w przypadku ograniczonej ilości szkodników warto dokarmiać go wysterylizowanymi jajami motyli.

Stosowanie dziubałeczka mączlikowego w uprawach pod osłonami

Dziubałeczka mączlikowego można stosować na całej powierzchni szklarni, lub w określonych punktach. Są to najczęściej miejsca, gdzie nasilenie organizmów szkodliwych jest największe, co wiąże się z dużą ilością dostępnego pożywienia. Macrolophus caliginosus wypuszczany jest na liście roślin. Na powierzchnię jednego metra kwadratowego stosuje się 1-2 sztuki Macrolophusa. Aby uzyskać oczekiwane efekty, należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ widoczne są one po 2-3 miesiącach.

Macrolophus caliginosus wypuszczany jest na liście roślin.

 

W największych skupiskach szkodników zwiększa się wówczas liczbę owadów na powierzchni jednego metra kwadratowego. W przypadku pojawienia się przędziorka zaleca się stosowanie na roślinach z przędziorkiem nimf Macrolophusa (nie potrafią latać). Zapewnia to dużą skuteczność w miejscu wypuszczenia w porównaniu do postaci dorosłych (uskrzydlonych). Te z kolei sprawdzają się najlepiej w przypadku zwalczania wszystkich stadiów rozwojowych mączlika. Dlatego właśnie dziubałeczek mączlikowy ma ogromne znaczenie w biologicznej ochronie roślin pod osłonami.

W uprawie pomidora pod osłonami Macrolophusa wypuszcza się dwa razy, na przełomie lutego i marca, oraz marca i kwietnia, w celu założenia i utrzymania hodowli. Dalsze wprowadzanie kolejnych osobników uzależnione jest od tempa rozwoju dziubałeczka, ilości szkodników oraz warunków panujących w szklarni.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)