Pogoda

Chmury Mammatus – co o nich wiemy?

4.9/5 - (9 votes)

Nazwa Mammatus pochodzi z języka łacińskiego (mamma oznacza wymię lub pierś). To wypukłości, które znajdują się w dolnej części chmury burzowej Cumulonimbus. Bardzo często towarzyszą gwałtownym burzom, jednak ich obecność na niebie może mieć miejsce również w momencie przechodzenia słabszych burz. Co warto o nich wiedzieć?

Mammatus jako ciekawe zjawisko na niebie

Czasami na niebie w trakcie przemieszczania się szczególnie gwałtownych burz zaobserwować można wiszące w dolnej krawędzi chmury zaokrąglone, cylindryczne wypustki, które przypominają worki lub wymiona. Mowa tutaj o chmurach Mammatus. Pojawia się ona najczęściej na spodniej stronie kowadła chmury burzowej Cumulonimbus.

mammatusfot.: Owned by the author
Obecność chmur Mammatus związana jest z ruchem powietrza.

Najczęściej występuje podczas przemieszania się szczególnie gwałtownych burz. Chmury Mammatus mogą występować również w momencie przechodzenia niezbyt aktywnej burzy. Ich obecność związana jest z ruchem powietrza, który występuje w górnej warstwie troposfery.

mammatusfot.: Owned by the author
Chmury Mammatus najczęściej pojawiają się podczas przemieszania szczególnie gwałtownych burz.

Chmur Mammatus nie da się pomylić z żadnym innym typem chmur. Ich cechą charakterystyczną są bowiem dobrze widoczne wypustki lub wymiona, które zwisają od podstawy chmury burzowej w dół i skierowane są ku ziemi.

Jak powstają chmury Mammatus?

Chmury Mammatus najczęściej obserwuje się w momencie przemieszczania się rozbudowanych chmur burzowych typu Cumulonimbus. Ich obecność świadczy o szczególnie dużej intensywności zjawisk konwekcyjnych, które zachodzą w chmurze. Mammatusy pojawiają się często w dolnej części kowadła superkomórki burzowej.

mammatusfot.: Owned by the author
Mammatusy pojawiają się często w dolnej części kowadła superkomórki burzowej.

Niekiedy zaobserwować je można pod chmurą Stratocumulus, tuż po przejściu gwałtownej burzy, która jest pozostałością po chmurach Cumulonimbus. Chmury te niesamowite wrażenie mogą sprawiać szczególnie przy pojawiającym się bocznym oświetleniu.

Czym są wymiona na niebie?

Wymiona, które możemy zaobserwować na niebie stanowią kryształy lodu lub krople wody, powstające w czasie szczególnie dynamicznego napływu chłodniejszego powietrza nad powietrze ciepłe, rozgrzane, które paruje, a następnie unosi się do góry. Para wodna zawarta w powietrzu skrapla się, tworząc charakterystyczne wymiona bezpośrednio pod chmurą burzową.

fot.: Owned by the author
Te spektakularne i bąbelkowe chmury są niezwykłym fenomenem.

Zjawisko to można zaobserwować na obszarze Polski, jednak niezbyt często. Te spektakularne i „bąbelkowe” chmury są niezwykłym fenomenem. Jednak meteorolodzy do dziś nie potrafią określić szczegółowo warunków, w jakich one powstają co sprawia, że chmury te są jeszcze bardziej tajemnicze. Chmury Mammatus niekiedy zaobserwować można u podstawy chmur Cirrus, Cirrocumulus lub Altostratus.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)